Wniosek o podwyżkę. Jakich argumentów użyć w podaniu o podwyżkę do szefa i jak napisać pismo o podwyżkę płacy? Oto wzór

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Podanie o podwyżkę powinno być przemyślane. Nie można sobie pozwolić na emocjonalne argumenty. W biznesie liczą się konkrety.
Podanie o podwyżkę powinno być przemyślane. Nie można sobie pozwolić na emocjonalne argumenty. W biznesie liczą się konkrety. Pixabay.com
Dlaczego należy mi się podwyżka wynagrodzenia? To pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć najpierw sam pracownik, zanim napisze do szefa podanie o wyższą pensję. Jakich argumentów powinien użyć pracownik w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia? Jakie są szanse, że pracodawca pozytywnie rozpatrzy podanie o podwyżkę płacy? Odpowiedzi podajemy w artykule.

Spis treści

Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

Czekanie na to, aż szef wpadnie na pomysł podwyżki dla pracownika (większość pracowników uważa, że nie do nich należy inicjatywa), może sprawić, że ciągle będziemy zarabiać tyle samo.

Trzeba przystąpić do działania. Należy to jednak robić z wyczuciem. Podpowiadamy, jak dobrze napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia. Dzięki nam nie popełnisz żadnej gafy!

Wniosek o podwyżkę, zwłaszcza u nerwowych szefów, może być problemem. Zamiast z obietnicą wyższego wynagrodzenia można wyjść z wypowiedzeniem umowy o pracę.

Jeśli przedsiębiorstwo "dołuje", ma zatory finansowe, przechodzi restrukturyzację albo mocno rywalizuje na trudnym rynku, podanie o podwyżkę może skończyć się katastrofą. Szef firmy może uznać, że jego pracownik jest sfrustrowany pracą, nielojalny albo że na jego miejsce ściągnie inną osobę, która będzie zadowolona z poziomu zarobków w firmie.

Podobnie może skończyć się rozmowa o podwyżce, gdy pracownik zagrozi odejściem z firmy. Stawiając zarobki na ostrzu noża, może szybko znaleźć się na pierwszym miejscu listy ludzi do zwolnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której możemy odejść z firmy na przykład do konkurencji i już wiemy, że zostaniemy przyjęci. Wówczas podanie o podwyżkę wynagrodzenia może mieć formę ultimatum. Jeśli w obecnej firmie wszystko nam się podoba – oprócz zarobków – można postawić twarde warunki: albo podwyżka, albo odchodzę.

Wtedy na rozmowę z szefem można przyjść nawet z gotowym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jeśli wypowiedzenie to zostanie przyjęte, przynajmniej dowiemy się, jak bardzo ceniono nas w obecnej pracy.

Podanie o podwyżkę powinno być przemyślane. Nie można sobie pozwolić na emocjonalne argumenty. W biznesie liczą się konkrety.
Podanie o podwyżkę powinno być przemyślane. Nie można sobie pozwolić na emocjonalne argumenty. W biznesie liczą się konkrety. Pixabay.com

Jakich argumentów użyć w podaniu o podwyżkę

Przede wszystkim pracownik musi przygotować dobre argumenty. Najlepiej wypisać je, a potem wykorzystać w pisemnym wniosku do pracodawcy o podwyżkę.

Takie przygotowanie pozwoli nam na odważniejsze rozpoczęcie negocjacji.

Argumenty muszą być związane z naszym wkładem w funkcjonowanie, rozwój czy wyniki firmy.

Błędem jest powoływanie się na podwyżkę kolegi z działu albo plany zaciągnięcia kredytu. Wydaje się, że dobrym argumentem jest przypomnienie o tym, że podwyżek nie było przez kilka ostatnich lat. I tu jest szansa, ale tylko na wywalczenie wyrównania inflacyjnego.

Warto pamiętać, że do szefa przemawia język korzyści, trzeba więc uświadomić mu, że przyznanie podwyżki będzie i dla niego korzyścią.

Za pracownikiem świadczą bardzo dobre wyniki w pracy i notatki z pochwałami od bezpośredniego przełożonego.

Szefa trzeba też przekonać, że podwyżka się nam należy. Jako uzasadnienie można podać zwiększenie zakresu obowiązków, osiągnięcie określonego poziomu specjalizacji bądź nabycie nowych umiejętności (na ukończonych kursach zawodowych czy studiach).

Dobrze zaznaczyć, że w związku z nowymi umiejętnościami wzrosła też efektywność naszej pracy.

Postaw wyłącznie na argumenty biznesowe. W rozmowie opieraj się na konkretnych danych oraz osiągnięciach.

Od razu odrzuć takie argumenty jak:
[lista][*]podwyżka, którą otrzymał kolega z działu (dla pracodawcy nie ma to żadnego znaczenia!),
[*]konieczność otrzymania wyższego wynagrodzenia ze względu na ślub, kredyt, remont mieszkania i kupno samochodu./lista]

Dlaczego należy mi się podwyżka?

Nasze oczekiwanie podwyżki jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym. Zawsze uważamy, że powinniśmy zarabiać więcej, jednakże za naszymi odczuciami muszą iść konkretne argumenty, które przekonają szefa do naszych racji. Najlepiej przygotować je w postaci listy.

W tym celu w podaniu o podwyżkę zwróćmy uwagę, czy:

  • Wzrosła ilość wykonywanych przez nas zadań
  • Zwiększył się zakres naszej odpowiedzialności
  • Mamy zupełnie nowe, nadprogramowe obowiązki
  • Podnieśliśmy nasze kwalifikacje (np. poprzez kursy lub studia podyplomowe)
  • Nasz staż pracy w firmie wskazuje na duże doświadczenie w branży
  • Osiągnęliśmy realne wyniki, które przełożyły się na sukces firmy (np. zdobyliśmy nowego klienta lub zaproponowaliśmy nowe i skuteczne rozwiązanie)
  • Uzyskaliśmy awans

Podanie o podwyżkę. Wzór

Oto przykładowy wzór pisma do szefa o podwyżkę.

PODANIE O PODWYŻKĘ WYNAGRODZENIA
Szanowny Panie,
Z racji mojego wieloletniego zaangażowania w pracę w... (wpisz nazwę firmy) zwracam się z uprzejmą prośbą docenienia moich dotychczasowych osiągnięć w formie podwyższonego wynagrodzenia do wysokości ... (wpisz kwotę) brutto.
Swoją prośbę motywuję tym, że od początku pracy w firmie z sukcesem realizuję postawione przede mną zadania, osiągam osobiste cele, a tym samym realizuję cele firmy.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem pracownikiem oddanym, rzetelnym i odpowiedzialnym, a moje doświadczenie w branży jest znaczące.
Podniesiona płaca dawałaby mi większą satysfakcję z pracy, a jednocześnie motywowała do jeszcze bardziej wydajniejszej pracy.
Bardzo proszę o rozpatrzenie mojej propozycji. Będę wdzięczny, jeśli znajdzie Pan czas na osobistą rozmowę w tej kwestii.
Z poważaniem
Jan Nowak

Oczywiście to tylko jeden z wzorów podania o podwyżkę wynagrodzenia. Należy go traktować jako sugestię. We własnym podaniu wypisz swoje argumenty, które wzmocnią twoją prośbę.

Kiedy negocjować podwyżkę?

Wybór dobrego momentu jest bardzo ważny. Warto sprawdzić, choćby w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy firma faktycznie ma tak dobre wyniki finansowe jak nam się wydaje.

Trzeba też porozmawiać z kolegami z działu lub koniecznie ze związkami zawodowymi, jeśli są w firmie, bo zawsze grupa ma większą siłę przebicia w takich negocjacjach niż pojedyncza osoba.

Jak napisać podanie o podwyżkę. Czy jest wzór podania o podwyżkę?
Jak napisać podanie o podwyżkę. Czy jest wzór podania o podwyżkę? 123RF

Równie ważne jest nastawienie przełożonego. Nie poleca się rozpoczynania rozmowy o podwyżce gdy sytuacja w firmie jest napięta.

Musimy też zrozumieć, że jako pracownik nie jesteśmy petentem, lecz partnerem, który za swój wkład pracy otrzymuje pensję. Realizuje konkretne zadania i cele firmy.

Dobrym momentem dla negocjacji o podwyżkę jest więc czas krótko po osiągnięciu przez nas sukcesu, dającego firmie wymierne korzyści.

Wniosek o podwyżkę. Co zrobić, jeśli szef odmówi

Odmowa przełożonego nie musi być dla nas klęską. Przede wszystkim poprośmy go o dokładne uzasadnienie swojej decyzji, ale także o wyraźne wskazanie, co musimy zrobić, aby podwyżkę jednak otrzymać.

Warto także umówić się na kolejną rozmowę choćby za kwartał w celu weryfikacji założonych celów.

Ten czas wykorzystajmy intensywnie pracując do wzmocnienia swej pozycji podczas przyszłych negocjacji.

O takie postanowienia warto również poprosić na piśmie. Po kilku miesiącach łatwiej będzie w ten sposób udowodnić o czym była rozmowa i jakimi ustaleniami się zakończyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska