Targi nto - nowe

Polacy z pokolenia 50 + mają problemy z obsługą komputera

IAR
Polacy z pokolenia 50 +, nawet jeśli mają w domu komputer, to z niego nie korzystają. (fot. sxc)
Polacy z pokolenia 50 +, nawet jeśli mają w domu komputer, to z niego nie korzystają. (fot. sxc)
Spośród 13 milionów Polaków po pięćdziesiątce, tylko co czwarty korzysta z internetu. Umie się z nim obchodzić zaledwie 60 procent starszych osób z wyższym wykształceniem.

Polacy z pokolenia 50 +, nawet jeśli mają w domu komputer, to z niego nie korzystają.

Zobacz: O bezpieczeństwo w internecie trzeba dbać

Nie chcą się też tego nauczyć: co drugi twierdzi, że przeżył życie bez internetu i nie widzi potrzeby, by to zmieniać. Według raportu "Koalicji Dojrzałość w Sieci", zjawisko "wykluczenia cyfrowego" plasuje nas na końcu listy krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Z dokumentu wynika, że o niechęci starszych Polaków do internetu nie decyduje miejsce zamieszkania czy płeć, a nawet nie stopień zamożności, tylko wiek. Zdaniem współautora analizy, Dominika Batorskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, wykluczenie cyfrowe ze względu na wiek jest bardzo niepokojące w kraju o szybko wzrastającym odsetku ludzi starszych.

Dominik Batorski zauważył, że fundusze - w tym unijne - przeznaczane na rozwój społeczeństwa informatycznego, są kierowane głównie do osób w wieku produkcyjnym i na rozwój infrastruktury. Pomijają coraz większą armię ludzi starszych, którzy internetu nie znają, bo się go boją.

Tomasz Szymanek z Akademii Rozwoju Filantropii zwraca uwagę na aspekt gospodaczy zjawiska wykluczenia cyfrowego ludzi starszych - zwłaszcza w tak dużym stopniu, jak to ma miejsce w Polsce. W jego przekonaniu, będzie to miało coraz większy wpływ nie tylko na jakość życia tych ludzi, ale i na PKB. Już dziś Polska wyróżnia się pod względem wypchnięcia z rynku pracy osób po pięćdziesiętce.

Zobacz: Jak rozwija się opolskie społeczeństwo informacyjne?

Zbyt wielu z nich, poszukując zatrudnienia, nie jest nawet w stanie złożyć przez internet aplikacji. Autorzy raportu zwracają uwagę, że ogromne trudności starszym Polakom sprawia konieczność posługiwania się komputerową myszką. Wolą klawiaturę - zwłaszcza ci, którzy kiedyś pisali na maszynie.

Okazało się też, że szybkie dwukrotne kliknięcie umożliwiające otwarcie aplikacji czy folderów, przekracza możliwości wielu starszych potencjalnych internautów. Mimo to, zakupy przez sieć robiło dotychczas 37 procent starszych użytkowników sieci, a z aukcji korzystał co czwarty. Podobna liczba eśród osób w wieku 50 + przez sieć szukała pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska