Politechnika Opolska awansuje w prestiżowym rankingu

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Politechnika Opolska zajęła czwarte miejsce jako uczelnia techniczna w Polsce i wysokie na świecie w najnowszej edycji rankingu THE World University Rankings 2024. Jest jedyną uczelnią z województwa opolskiego, która została ujęta w rankingu światowym.

Ranking THE (Times Higher Education) World University Rankings to największy, prestiżowy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. W tym roku przypada jego jubileuszowa, dwudziesta edycja.

W zeszłym roku Politechnika Opolska została po raz pierwszy ujęta w rankingu, w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe. W tym roku to już czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni technicznych – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
To dla naszej społeczności akademickiej duży powód do dumy zwłaszcza, że po wyniki rankingu sięgają zarówno kandydaci na studia, ale także zagraniczni naukowcy, którzy szukają uczelni do prowadzenia swoich badań – dodaje prof. Marcin Lorenc.

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano ponad 1 900 uczelni ze 108 krajów. W skali globalnej Politechnika Opolska utrzymała pozycję z poprzedniego roku zajmując miejsce w przedziale 1201-1500 obok takich uczelni jak Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, uzyskując tym samym jeden z lepszych wyników wśród 37 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia. Jest jedyną uczelnią z województwa opolskiego, która została ujęta w rankingu światowym.

Kryteria tegorocznego rankingu zostały zmienione w stosunku do zeszłorocznej edycji na korzyść jednostek dużych, a pomimo tych zmian utrzymaliśmy bardzo wysoka pozycję, a nawet zwiększyliśmy punktację szczegółową. Coroczny wzrost pozycji Politechniki Opolskiej na świecie jest wynikiem ciężkiej, ale przemyślanej pracy wszystkich pracowników uczelni, strategia rozwoju naukowego jest jasna i znana wszystkim i nie bazuje na działaniach doraźnych, lecz długoterminowej strategii. Takie działania powodują, że jestem spokojny o przyszłe osiągnięcia – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Przypomnijmy, że ranking THE ocenia uczelnie w zakresie ich głównych misji: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. W celu zapewnienia jak najbardziej wszechstronnych i zrównoważonych porównań instytucje poddawane są ocenie w oparciu o 18 starannie skalibrowanych wskaźników wydajności pogrupowanych w pięć kategorii: nauczanie (środowisko uczenia się), środowisko badawcze (wielkość, dochody z badań i reputacja), jakość badań (wpływ cytowań, siła badań), perspektywy międzynarodowe (pracownicy, studenci i badania) oraz przemysł (transfer wiedzy, dochody z przemysłu i patenty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska