Politechnika Opolska planuje uruchomić nowy kierunek studiów z ekonomii lub zarządzania z intensywną nauką języka chińskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele Instytutu Konfucjusza w Opolu i polskich firm doradczych.
Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele Instytutu Konfucjusza w Opolu i polskich firm doradczych. Edyta Hanszke
W Polsce potrzeba kadr rozwijających polsko-chińską współpracę gospodarczą - ocenia prof. Maria Bernat z Politechniki Opolskiej. W czwartek na Wydziale Ekonomii i Zarządzania odbyło się seminarium poświęcone tej współpracy.

Nowe motory wzrostu chińskiej gospodarki wyzwaniem dla przedsiębiorstw Opolszczyzny - to tytuł seminarium zorganizowanego przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej i opolski Instytut Konfucjusza.

To trzecie organizowane przez nas wydarzenie dotyczące polsko-chińskiej współpracy ekonomicznej i technologicznej. Szukamy odpowiedzi na pytania, na ile kapitał chiński ma szanse zaistnieć na naszym terenie, czy ma warunki do realizacji inwestycji. Chodzi m.in. o siłę roboczą czy otoczenie biznesowe - wyjaśnia prof. dr hab. Maria Bernat, prodziekan WEiZ, a wcześniej dyrektor opolskiego Instytutu Konfucjusza.

Po prelekcjach odbył się panel dyskusyjny z udziałem m.in. prof. Yansona Lianga, chińskiego dyrektora Instytutu Konfucjusza w Opolu, sinologa z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Bogdana Góralczyka, rektora PO prof. Marka Tukiendorfa, dr inż. Katarzyny Mazur-Kajty z PO, przedstawiciela pierwszej w Opolu firmy z chińskim kapitałem Hongbo Adriana Ałasy, przedstawicieli firm konsultingowych i kancelarii prawnych.

Dr inż. Katarzyna Mazur-Kajta wskazała, że w kontaktach biznesowych z Chińczykami potrzebna jest m.in. cierpliwość w pozyskaniu ich zaufania. - Chińczycy doceniają, jeśli Europejczycy potrafią choćby przedstawić się w ich języku. Z kolei strona chińska powinna mieć wiedzieć, że zainteresowanie Europejczyków objawia się w liczbie zadawanych pytań - mówiła dr inż. Mazur-Kajta.

Prof. Bernat uznała, że czynnikiem sprzyjająym współpracy są dobrze przygotowane kadry w Polsce. Dotychczas WEiZ PO oferował podyplomowe studia „Biznes Międzynarodowy: Unia Europejska - Chiny” (odbyło się pięć edycji), a w planach jest uruchomienie regularnych studiów z ekonomii lub zarządzania z intensywną nauką jeżyka chińskiego, w tym w Chinach. Uczelnia pracujemy nad programem i finansowaniem tego kierunku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska