Politechnika Opolska stawia na dynamiczny rozwój

archiwum uczelni

- W zeszłym roku po raz pierwszy na naszej uczelni rozpoczęli pracę zagraniczni naukowcy, którzy właśnie Politechnikę Opolską wybrali na miejsce swojego rozwoju naukowego. Co warto podkreślić, to również fakt, że coraz większe grono naukowców naszej uczelni zostało zaangażowanych w pracę w międzynarodowych zespołach m.in. z ludźmi nauki z Czech, Niemiec, Włoch, Izraela czy Finlandii. Ale to nie wszystko. Znacznie wrosła także liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, a sporo naszych naukowców otrzymało w zeszłym roku tytuł profesora i doktora habilitowanego. To jasno wskazuje nie tylko na wysoki poziom nauki na politechnice, ale także na fakt, że nasz głos jest ważny na arenie międzynarodowej - informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, która swoim doświadczeniem chętnie dzieli się z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

- Tylko w ostatnim roku mimo niesprzyjających warunków pandemicznych podpisaliśmy 20 umów o współpracy z kolejnymi podmiotami. Naszymi parterami są zarówno liderzy branż jak Tauron Dystrybucja SA, LG Energy Solution Wrocław, ale także takie instytucje jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu czy miasto Ustroń, gdzie nasi naukowcy opracowują program poprawy jakości powietrza - wylicza prof. Marcin Lorenc.

Efektem współpracy z biznesem są m. in. szkolenia, praktyki i staże dla studentów organizowane przez zaprzyjaźnione z nami firmy, możliwość wspólnego aplikowania o środki z programów, które przewidują kooperację ośrodków naukowych z podmiotami gospodarczymi, a także wspólnie realizowane prace badawczo-wdrożeniowe.

- We współpracy z opolskim przemysłem realizujemy obecnie 12 doktoratów wdrożeniowych. Doktorat wdrożeniowy to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora. Jest przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową, ale nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. To także szansa dla przedsiębiorców na to, by zatrudnić zdolnego naukowca, który rozwiąże technologiczny problem, z którym zmaga się firma. Tym samym doktorant będzie jednocześnie pracował w przedsiębiorstwie i prowadził działalność naukową związaną z tematem swojej rozprawy doktorskiej w uczelni akademickiej, co miesiąc otrzymując z tego tytułu stypendium z Ministerstwa Edukacji i Nauki - tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej. O uzyskanie stypendium z Ministerstwa, uczelnia konkurowała z największymi jednostkami naukowymi w Polsce. -To pokazuje, że wnioski, jakie złożyliśmy były na tyle innowacyjne, ciekawe i dobrze przygotowane - podkreśla prof. Marcin Lorenc.

Na liście sukcesów politechniki minionego roku są nie tylko działania naukowe. Po raz pierwszy w historii Dawid Tomala, reprezentant KU AZS Politechniki Opolskiej zdobył złoto na olimpiadzie w Tokio. To był także świetny rok dla naszych koszykarzy, którzy odnosili w pierwszej lidze czy kajakarzy, którzy osiągnęli historyczne wyniki. To był także rok, w którym reprezentacja uczelni obroniła puchar w Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce ręcznej.

Politechnika Opolska to także uczelnia społecznie odpowiedzialna.

To właśnie naukowcy PO jako pierwsi w Europie a nawet i na świecie opracowali program stacjonarnej rehabilitacji dla osób, które przechorowały zakażenie COVID-19. Z wiedzy i doświadczenia politechnicznych naukowców ochrona zdrowia korzysta coraz częściej: tyko w zeszłym roku na potrzeby onkologii w druku 3D naukowcy opracowali m. in. żyłę z nowotworem czy schemat odcinka miednicy człowieka.

- Na przykładzie pandemii widać najlepiej jak mocno świat się zmienia. Musimy błyskawicznie reagować na zmiany, dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Politechnika Opolska błyskawicznie reaguje na potrzeby otoczenia, dopasowując ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy. Nasi absolwenci są pożądanymi pracownikami, bardzo często jeszcze jako studenci otrzymują atrakcyjne propozycje zatrudnienia. Stąd też pracujemy m. in. nad otwarciem nowego kierunku. To sport i bezpieczeństwo, który kompleksowo będzie przygotowywał do pracy w służbach mundurowych, w szczególności w jednostkach specjalnych. Kolejny obszar, który jest ważny dla rozwoju politechniki, to rozwój bazy naukowo-dydaktycznej. Z jednej strony mówimy tutaj o obiektach, z drugiej o nowoczesnej aparaturze. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania nowych obiektów: planujemy przebudowę budynku „Lipsk”, ale także powstanie „Newtona” na terenie drugiego kampusu oraz dwóch nowych laboratoriów. Pierwszy dotyczy Przemysłu 4.0, drugi będzie dedykowany inżynierii materiałowej - wylicza prof. Marcin Lorenc.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska