Politechnika Opolska wyprzedziła nawet Oksford

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Jako pierwsza uczelnia w regionie nie tylko została zakwalifikowana do prestiżowej Listy Szanghajskiej, najważniejszego rankingu na świecie w obszarze inżynierii mechanicznej, ale także wyprzedziła w tym zestawieniu nawet Oksford. Żadna polska uczelnia nie osiągnęła do tej pory tak wysokiego wyniku.

Co dla samej uczelni, ale także dla miasta i regionu oraz kandydatów na studia oznacza fakt, że Politechnika Opolska jest obecna na Liście Szanghajskiej?

Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej: To bardzo prestiżowy ranking, który ocenia faktyczną kondycję naukową uczelni. Udowadnia, że nie powinniśmy mieć kompleksów w tym obszarze. Zostaliśmy sklasyfikowani obok naprawdę potężnych uczelni światowych, natomiast w obszarze inżynierii mechanicznej wyprzedziliśmy nawet Oksford. Ani jedna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska. Do tej pory żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie.
To historyczna chwila, ale przede wszystkim informacja, że nasza politechnika kształci na światowym poziomie. Dyplom Politechniki Opolskiej nie odbiega od dyplomu uczelni z zachodu Europy czy amerykańskiej.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak uczelnia to zrobiła

Jesteśmy uczelnią w małym mieście, w najmniejszym województwie w Polsce. Ciężko jest konkurować z takimi miastami jak Warszawa czy Kraków albo Londyn czy Nowy Jork. Postawiliśmy na specjalizacje, wzmocnienie mocnych stron. Jedną z nich jest właśnie inżynieria mechaniczna, która jest także skorelowana z przemysłem województwa opolskiego. Druga to obszar Instruments Science & Technology, w którym także wysoko zostaliśmy sklasyfikowani na Liście Szanghajskiej.

Wspomniał Pan, że politechnika mieści się w małym mieście, w najmniejszym województwie. Tymczasem ranking obejmuje ponad 22 tysiące uczelni z całego świata. Jest z kim konkurować

Tak, konkurujemy z uczelniami, które nie tylko są dziesięć razy większe od nas, ale w przypadku uczelni chińskich nawet dwadzieścia razy większe, czyli mają znacznie więcej pracowników naukowych niż nasza uczelnia, zatem z założenia są w stanie zrobić dobry wynik.
Ranking bierze pod uwagę kilka kryteriów. Podstawowe to publikacje w prestiżowych czasopismach, drugi to liczba cytowań, czyli czy środowisko naukowe uczy się na tych pracach, potrzebuje ich. Trzecie kryterium to współpraca międzynarodowa.

Lista Szanghajska to najważniejszy naukowy ranking na świecie. Politechnikę Opolską doceniają także inne, ważne międzynarodowe zestawienia

.
Np. ranking THE World University Rankings ocenia kondycje poszczególnych uczelni, m.in. jakość kształcenia, ofertę dydaktyczną współpracę z przemysłem. W tym rankingu jesteśmy czwartą uczelnią techniczną w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska