Połowa gospodarstw bez kanalizacji

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Dom Henryka Polaka już jest podłączony do kanalizacji miejskiej. - Wreszcie mam spokój z wywożeniem zawartości szamba - cieszy się mieszkaniec Sławięcic.
Dom Henryka Polaka już jest podłączony do kanalizacji miejskiej. - Wreszcie mam spokój z wywożeniem zawartości szamba - cieszy się mieszkaniec Sławięcic. fot. Daniel Polak
Pierwszego września minął termin, w jakim mieszkańcy mieli obowiązek podłączyć się do rozbudowanej kanalizacji sanitarnej.

- Na razie podłączono 1522 gospodarstwa, czyli nieco mniej niż połowę z wszystkich, które mają taką możliwość - informuje Norbert Adamkiewicz z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak tłumaczą urzędnicy, część osób, szczególnie tych starszych, zwleka z podłączeniem ze względu na koszty. Reszta to mieszkańcy, którzy wszystko zostawiają na ostatnią chwilę.

Czy osobom, które do 1 września nie dopełniły tego obowiązku, grozi jakaś kara?
- Na razie nie - zapewnia Norbert Adamkiewicz. - Nie wykluczone jednak, że w przyszłości wobec takich osób wymierzone zostaną sankcje, które ich do tego przymuszą.
To ważne, ponieważ Unia Europejska, która dała pieniądze na budowę kanalizacji, żąda, by został osiągnięty tzw. efekt ekologiczny.
Chodzi o to, że gmina starając się o dofinansowanie zapewniła, że na rozbudowie kanalizacji skorzysta 9 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę, że jedno gospodarstwo zamieszkuje średnio od 3 do 4 osób, widać, że efekt ten nie został jeszcze osiągnięty. Jeśli tak się nie stanie, Komisja Europejska może zażądać nawet zwrotu pieniędzy.

- Mamy czas do 2011 roku. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą się podłączać- mówi Adamkiewicz.

W ramach tej inwestycji zbudowano 90 kilometrów rur sanitarnych na tych peryferyjnych osiedlach Kędzierzyna-Koźla, gdzie dotąd korzystano tylko z szamba. Prace zakończyły się zimą tego roku. Kosztowały ponad 22 miliony euro, z czego 70 procent pochodziło z tak zwanego Funduszu Spójności.

Ważne

Żeby podłączyć dom do kanalizacji, należy wystąpić do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji z wnioskiem o zapewnienie odprowadzenia ścieków oraz określenie warunków przyłączenia. Jego wzór jest dostępny w dziale sprzedaży spółki MWiK przy ulicy Filtrowej 14 oraz na stronie internetowej www.mwik.com.pl.

Właściciel nieruchomości po uzyskaniu od MWiK-u warunków przyłączenia zobowiązany jest na własny koszt sporządzić dokumentację projektową budowy przyłącza.

Fakt podłączenia nieruchomości do kanalizacji należy zgłosić w dziale kanalizacji MWiK przy ulicy Grunwaldzkiej 67. Należy ze sobą zabrać tzw. powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, wykonaną przez uprawnionego geodetę na planach sytuacyjnych w skali 1:500. Musi mieć pieczątkę informującą o wpisie do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska