Polska rajem dla obcokrajowców? Obywatele tych krajów coraz częściej wybierają Polskę jako kraj, w którym chcą żyć

js
GUS podał dane o liczbie obcokrajowców żyjących w Polsce. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Zgodnie z najnowszymi informacjami 31 grudnia 2019 r. w Polsce mieszkało 2106101 obywateli innych krajów. Warto zaznaczyć, że GUS nigdy wcześniej nie wydał podobnego opracowania.

Jak podaje Businessinsider Polska od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków imigracji dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Oczywiście, najwięcej wśród nich obywateli sąsiedniej Ukrainy.

GUS podał zaskakujące dane. Ilu jest w Polsce cudzoziemców?

GUS ustalił wstępnie, że 31 grudnia 2019 r. liczba cudzoziemców wynosiła 2106101. W populacji cudzoziemców 1208545 osób posiadało numer PESEL, a 897 556 osób go nie posiadało. Pełne wyniki dla 10 najliczniejszych subpopulacji znajdziesz w galerii:

Warto zaznaczyć, że Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie niepełne. Autorzy raporty zastrzegają, że przytoczone dane zostały ustalone:

na podstawie informacji o obywatelstwie zawartej w rejestrach administracyjnych. (…) Wybrane zostały najbardziej rzetelne źródła danych, charakteryzujące się zgodnością definicyjną jednostek.

Pod uwagę wzięto 9 rejestrów:

  • PESEL
  • UdSC
  • KEP
  • MRPIPS
  • MNISW
  • MEN
  • KRUS
  • NFZ

Oczywiście pomimo zebrania danych administracyjnych należy przyjąć, że wykaz nie ujmuje wszystkich cudzoziemców, którzy w grudniu mieszkali w Polsce.

Ze względu na pandemię Covid-19 wielu obcokrajowców wyjechało z Polski. Największy spadek liczby cudzoziemców na koniec kwietnia 2020 r. (w porównaniu z lutym 2020 r.) odnotowano wśród obywateli Białorusi. Łącznie z Polski wyjechało 223 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska