Pomagamy wrócić na rynek pracy

Redakcja
Paweł Stauffer
Rozmowa z Renatą Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Kim są osoby długotrwale bezrobotne?
- To osoby, które przez ostatnie 24 miesiące nie pracowały przynajmniej przez rok.

- Ile jest takich osób na Opolszczyźnie?
- Pod koniec lutego zarejestrowaliśmy 53 tys. osób bezrobotnych, z czego 36 proc. długotrwale. Prawie 59 proc. z tej grupy to kobiety.

- Dlaczego więcej kobiet nie znajduje pracy?
- W większości są to kobiety, które rejestrują się tylko jako bezrobotne po to, by mieć darmowe ubezpieczenie zdrowotne. Bywa, że nie są one zainteresowane podjęciem jakiejkolwiek pracy. Pewien wpływ na to ma śląski model rodziny, w którym mąż często pracuje za granicą, a żona zajmuje się domem i wychowaniem dziecka.

- Jak się aktywizuje osoby długotrwale bezrobotne?
- Najważniejsze, aby taka osoba sama chciała podjąć pracę i zmienić coś w swoim życiu. A propozycji dla niej jest kilka. Może zgłosić się na staż, który trwa do 6 miesięcy. Długotrwale bezrobotni mogą również zgłosić się do wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych oraz skorzystać z przygotowania zawodowego. Wszystkie te formy są dotowane. Potem większość wraca znów do bezrobocia, ale niektórzy dzięki temu znajdują inną pracę. Osoby długotrwale bezrobotne mogą również starać się o dofinansowanie na założenie własnej działalności gospodarczej. Z tej możliwości tylko w lutym tego roku skorzystało 13 osób, które od dłuższego czasu szukały pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska