IV LO z Częstochowy - ukochana szkoła Muńka Staszczyka z T.Love. Zajrzyjcie do najsłynniejszego liceum w Polsce!

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie to najstarsza szkoła w mieścieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie to najstarsza szkoła w mieścieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC Szkoły i Aleksandra Cieślaka
IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie to najstarsza szkoła w mieście, która ma wielką renomę i tradycję. Szkoła stała się znana głównie dzięki Muńkowi Staszczykowi, który jest jej absolwentem. „Sienkiewicz” to szkoła znajdująca się niemal pod samą Jasną Górą, w której łączy się tradycję z wysokim poziomem nauczania. Zobaczcie, jak zmieniła się najstarsza częstochowska szkoła - KLIKNIJ W ZOBACZ GALERIĘ.

IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie. Muniek Staszczyk rozsławił swoją szkołę

"Dzień dobry maleńka, jak ci na imię, zgubiłaś się w tym tłumie. Wyciągam do ciebie moją dłoń, odpowiedź na wszystko się znajdzie, Labirynt wśród tylu korytarzy, oszukałby Tezeusza” - pamiętacie ten kawałek?

To jeden z największych przebojów grupy T.Love z lat 80. ubiegłego stulecia. „Czwarte liceum ogólnokształcące” to utwór poświęcony szkole, w której powstała słynna kapela i która debiutowała podczas własnej studniówki 4 lutego 1982 roku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA SŁYNNEGO IV LO W CZĘSTOCHOWIE

Wtedy zagrali tylko cztery utwory, ale też ta studniówka była wyjątkowa - z powodu stanu wojennego była krótka i musiała zakończyć się o godzinie 21. Godzinę później rozpoczynała się godzina milicyjna.

Muniek Staszczyk, lider T.Love, często podkreśla, że nauka w „Sienkiewiczu”, szkole uchodzącej w Częstochowie za elitarną i słynącą z wysokiego poziomu nauczania, była dla niego, chłopaka z robotniczego osiedla, niezwykle ciekawym doświadczeniem, które na pewno wywarło wpływ na jego późniejszą przyszłość.

Dzisiaj dla uczniów i nauczycieli Muniek Staszczyk jest najlepszym ambasadorem ich szkoły. Wokalista odwiedza „Sienkiewicza”, chętnie spotyka się z młodzieżą.

IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie to szkoła z tradycjami

IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie ma wielu znanych absolwentów. Tym najbardziej znanym jest Muniek Staszczyk, ale z pewnością krzywdzące byłoby tylko stwierdzenie, że to szkoła tylko Muńka. Obok Muńka Staszczyka, najbardziej znanym absolwentem „Sienkiewicza” jest Jerzy Kulej.

- Muniek jest osobą, która wiąże pokolenia, ale mamy wielu bardzo znanych absolwentów, którzy odnosili sukcesy. Jedną z takich osób jest mistrz olimpijski w boksie, Jerzy Kulej, który ukończył w „Sienkiewiczu” szkołę podstawową, kiedy ona wówczas jeszcze tutaj funkcjonowała obok liceum - opowiadał nam trzy lata temu Aleksander Cieślak, zasłużony nauczyciel, który zajmuje się historią IV LO. - Naszym absolwentem był również Zdobysław Stawczyk, najlepszy sportowiec Polski w 1949 roku, a także słynny reżyser teatralny, Kazimierz Braun.

„Sienkiewicz” to najstarsza szkoła średnia w Częstochowie. Początki nauczania w budynku związane są z zakonem sióstr mariawitek, które prowadziły szkołę dla panien. Po skasowaniu klasztoru, od 1862 w budynku mieściła się pięcioklasowa męska Powiatowa Szkoła Specjalna. Pięć lat później szkołę przekształcono w publiczne czteroklasowe progimnazjum, a w 1877 roku powstało pełne 8-klasowe gimnazjum.

ZOBACZCIE AECHIWALNE ZDJĘCIA

IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie to najstarsza szkoła w mieścieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

IV LO z Częstochowy - ukochana szkoła Muńka Staszczyka z T.L...

W 1905 roku wybuchł strajk szkolny, a uczniowie opuścili jej mury i rozpoczęli naukę w innych placówkach. Szkoła wznowiła działalność w roku szkolnym 1915/1916 jako Gimnazjum Męskie Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie.

Nie przeocz

22 listopada 1916 roku przyjęła ona imię Henryka Sienkiewicza, tydzień po śmierci polskiego noblisty. O tym, jakim zaszczytem dla współczesnych uczniów było posiadanie takiego patrona, świadczyły wydarzenia z 24 października 1924 roku. Wówczas trumna z ciałem Henryka Sienkiewicza, którą sprowadzono ze Szwajcarii, w specjalnym kondukcie żałobnym, przejechała Alejami NMP na Jasną Górą. Za trumną szedł syn pisarza, Józef i 150 tysięcy ludzi.

Przy liceum w okresie międzywojennym działał ogród zoologiczny

Historia liceum jest niezwykle bogata. W okresie międzywojennym przy szkole działał ogród zoologiczny, a w nim dzikie zwierzęta, jak wilki czy niedźwiedzie. W opiece nad zwierzętami brali udział uczniowie. W Sali Teatralnej, która do dzisiaj wykorzystywana jest przy okazji wydarzeń szkolnych, ale i miejskich, występowali najwięksi polscy artyści, w tym dwukrotnie Jana Kiepura.

Zdjęcia pochodzą ze strony absolwentów IV LO im. H. Sienkiewicza i zostały opublikowane dzięki uprzejmości pana Aleksandra Cieślaka, nauczyciela IV LO prowadzącego od lat kronikę szkoły.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska