Pomóż fundacji pomagać niepełnosprawnym

Redakcja
Tworzony ośrodek wielospecjalistycznej rehabilitacji pozwoli objąć opieką rodziców wcześniaków, dzieci urodzonych z dysfunkcjami fizycznymi i umysłowymi już od momentu podjęcia wątpliwości czy niemowlę rozwija się prawidłowo aż do dorosłości

Zadeklaruj 1% podatku w deklaracji PIT na rzecz Fundacji "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z porażeniem Mózgowym w Opolu

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego nr KRS 0000007685
Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych od roku 1991

Tworzony ośrodek wielospecjalistycznej rehabilitacji pozwoli objąć opieką rodziców wcześniaków, dzieci urodzonych z dysfunkcjami fizycznymi i umysłowymi już od momentu podjęcia wątpliwości czy niemowlę rozwija się prawidłowo aż do dorosłości

Przed 22 laty gdy decydowaliśmy o powołaniu Fundacji nasze wyobrażenie o Domu Rodzinnej Rehabilitacji było trochę inne niż obecnie jednak tak dzisiaj jak i w 1989 roku Dom to wspólnota tych którzy pomagają jak i tych co korzystają czyli tak założycieli, pracowników jak i rodziny korzystające z dobrodziejstwa, że Fundacja istnieje.

W pierwszych latach wspólnota fundacyjna miała taki sam wymiar dla nas (założycieli, wolontariuszy i nielicznych pracowników) jak i dla rodzin osób niepełnosprawnych - wspólnie próbowaliśmy przekonywać do idei pomocy niepełnosprawnym darczyńców, urzędników, posłów, ministrów bo wierzyliśmy, że to wszystko co osiągniemy będzie służyło celom Fundacji czyli niesieniu pomocy w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Po kilku latach bo już 1993 stwierdziliśmy, że musi to być kompleksowa rehabilitacja, bo inaczej cel jakim jest pokonanie niepełnosprawności nie będzie możliwy do osiągnięcia zwłaszcza w przypadkach niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym. Jeszcze wtedy mogliśmy liczyć na duże zaangażowanie rodziców, którzy mieli czas i byli przekonani o konieczności zaangażowania się we wspólnej sprawie.
Gdy nawiedziła Opole powódź w 1997 roku, mobilizacja rodziców wokół odbudowy budynku przy ul. Szymanowskiego 1 była budująca, przychodzili pomagać nam w odszlamianiu, zmywaniu ścian, opalaniu okien i drzwi by w następnej kolejności niszczyć tą pracę bo trzeba było wyburzać ścianki, wyrzucać okna i drzwi, skuwać podłogi. Ten okres to wielka determinacja pracowników i rodziców by pokazać niedowiarkom, że potrafimy odbudować materialną stronę idei fundacyjnego domu, który będzie służył wszystkim potrzebującym. Po roku ogromnego wysiłku fizycznego i hojności ofiarodawców otwieraliśmy podwoje odbudowanego budynku , który miał działać wg starych zasad rozwijając ideę uspołeczniania o uzawadawianie.
W roku 2000 rozpoczęliśmy starania o utworzenie w Opolu zakładu aktywności zawodowej, które w kwietniu 2004 roku zakończone zostały sukcesem, mimo trudności po drodze. W czerwcu 2004 r. uroczyście otwieraliśmy Zakład Aktywności Zawodowej.

Bardzo ważnym dla nas jest, byśmy mieli wsparcie od tych, którym zależy by ich dziecko było objęte rehabilitacją, by warunki w jakich rehabilitacja się odbywa były przyjazne osobom niepełnosprawnym.

By stworzyć dobre warunki dla rehabilitacji dzieci od niemowlaka do lat 4 zaplanowaliśmy budowę ośrodka wczesnej interwencji, w którym prowadzona będzie kompleksowa rehabilitacja niemowląt niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością.

Do budowy przygotowywaliśmy się dwa lata, szukając możliwości pozyskania środków na inwestycję - niestety wszystkie programy z UE, NFZ, PFRON nie przewidują możliwości finansowania inwestycji w organizacjach pozarządowych. Jedynie nie zawiedli nas przyjaciele z Fundacji Sternstunden z Monachium, która na nasz wniosek do Caritas Diecezji Monachijskiej, przyznała nam dofinansowanie do inwestycji w wysokości 400.000,00 EURO.
Z naszej strony na inwestycję przeznaczyliśmy odkładane od kilku lat środki z 1%.

Rozpoczynając budowę zdawaliśmy sobie sprawę, że nie mamy zabezpieczenia finansowego na cały cykl inwestycyjny, środki przyobiecane ze Sternstunden i "nasze"- otrzymane od darczyńców i podatników (1%) zabezpieczają wykonanie stanu surowego zamkniętego czyli budynek z dachem, oknami, tynkami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Ten etap został zakończony do końca grudnia 2011 r.

Nie starczy środków na stolarkę wewnętrzną, podłogi, gniazdka, oświetlenie, meble, wyposażenie specjalistyczne, zagospodarowanie terenu, wyposażenie ogródka jordanowskiego.

Dalsza realizacja zależy od pozyskania dalszych środków, nasze usilne starania o pozyskanie środków publicznych lub unijnych nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów.
Rozpoczęliśmy akcję poszukiwania darczyńców, którzy rozumiejąc potrzebę pomocy osobom niepełnosprawnym, wesprą budowę fundacyjnego ośrodka
PROWADZIMY:
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Warsztat Terapii Zajęciowej
Zakład Aktywności Zawodowej
Środowiskowy Dom Samopomocy
zajęcia profilaktyczno - terapeutyczne
Galerię Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Biały Kruk"

ORGANIZUJEMY:
Turnusy rehabilitacyjne
Szkolenia dla rodziców i specjalistów
festyny Fundacji
pomoc żywnościową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska