Pomysł na weekend. Szlak na Biskupią Kopę. W pogodne dni chętnych do zdobycia najwyższego szczytu Gór Opawskich (890 m n.p.m) nie brakuje

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Szlak z Jarnołtówka na Biskupią Kopę.
Szlak z Jarnołtówka na Biskupią Kopę. Edyta Hanszke
W słoneczne weekendy szlak na Biskupią Kopę jest oblegany, ale późnym popołudniem jest szansa nawet na samotny spacer. Na szczycie znajdującym się po czeskiej stronie stoi wieża widokowa.

"Przyjmuje się, że Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego, chociaż najwyższy jej punkt, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajduje się po czeskiej stronie" - czytamy w Wikipedii.

"Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową".

W Wikiepdii podano, że "Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną – od 1229 rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec, a obecnie przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Polska nazwa Biskupia Kopa została ustalona urzędowo w 1949".

Po polskiej stronie przed wejściem na szczyt znajduje się schronisko, w którym można coś zjeść i pod którym można odpocząć.

Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m. Zbudowana w 1898 przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (niem. Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein (MSSGV)) w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I (Kaiser-Franz-Josef-Warte).

Wcześniej - od 1890 r. stała tam wieża drewniana, która po 5 latach została rozebrana. Obecna - przez lata zaniedbana - została ponownie udostępniona turystom w 1996 r.

Ze górnej platformy wieży widać Jesioniki (czes. Jeseníky), Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Góry Złote (czes. Rychlebské hory). Przy dobrej pogodzie widoczne zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich.

Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

W ciepły majowy weekend chętnych do zdobycia szczytu z Jarnołtówka nie brakowało. Można powiedzieć, że do późnych godzin popołudniowych na szlaku było tłoczno. Opustoszał przed wieczorem.

W schronisku po polskiej stronie można było zamówić posiłek na wynos (w jednorazowych opakowaniach z jednorazowymi sztućcami). Wieża na szczycie była nieczynna. Działał za to sklepik prowadzony przez Czecha z napojami i przekąskami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska