Ponad 100 badań więcej dla par, które długo i bezskutecznie starają się o dziecko w opolskim centrum ginekologii i położnictwa

na podst. mat. pras.
123RF
Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności działający w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozszerzył zakres badań laboratoryjnych o ponad 100 dodatkowych badań umożliwiających poznanie przyczyn niepłodności.

Opolski ośrodek - podobnie jak kilkanaście innych w kraju - działa od 1,5 roku. Rozporządzenie ministra umożliwiło prowadzenie w nim dodatkowych bezpłatnych badań, z których mogą skorzystać pary długo starające się o dziecko.

- Z pewnością kolejne badania, które można wykonać w ramach tego programu, umożliwią przeprowadzenie bardziej szczegółowej i skuteczniejszej diagnostyki pozwalającej określić przyczyny niepłodności szczególnie w zakresie diagnostyki nasienia, co z kolei umożliwi skuteczniejsze leczenie. W naszym ośrodku można wykonać ok. 90 proc. wszystkich dostępnych na rynku badań niezbędnych do diagnostyki niepłodności u mężczyzn - mówi lek. Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Lek. Małgorzata Królik, kierownik Poradni Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, dodaje, iż zwiększenie pakietu badań, które można aktualnie wykonać w referencyjnym ośrodku uwzględnia również badania przygotowujące pacjentów do procedur rozrodu wspomaganego: inseminacji domacicznej i in vitro.

- Jest to dla naszych pacjentów bardzo dobra informacja, gdyż w przypadku wyczerpania wszystkich możliwości diagnostycznych oraz zastosowanego leczenia możemy wykonać badania przygotowujące ich do ostatniej z możliwych metod zapłodnienia, które umożliwia współczesna medycyna - komentuje Małgorzata Królik, specjalista położnictwa i ginekologii.

I dodaje, że w większości przypadków wystarczające jest stosowane przez nas leczenie. - Najczęstszą przyczyną niepłodności u mężczyzn jest bardzo słaba jakość nasienia, zakażenia układu moczowo–płciowego, a nawet guz jąder. W przypadku kobiet są to zespół metaboliczny, czyli otyłość, insulinooporność, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zaburzenia immunologiczne, alergie - wylicza Małgorzata Królik.

Diagnostyka i leczenie w ośrodkach referencyjnych rozpoczyna się od zebrania wywiadu, wizyty u ginekologa, a następnie - w zależności od potrzeb - pary są kierowane na wszystkie niezbędne do prawidłowej diagnostyki i leczenia konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji (andrologiem, genetykiem, immunologiem, endokrynologiem, psychologiem oraz położną) oraz laboratoryjne badania.

Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Klinicznym Centrum w Opolu został utworzony w ramach Programu Polityki Zdrowotnej - Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016 - 2020 w zakresie interwencji: kompleksowa diagnostyka niepłodności. 

- Z diagnostyki i leczenia w ramach programu mogą korzystać pary, które od co najmniej roku starają się o potomstwo i nie były wcześniej diagnozowane pod kątem niepłodności - wyjaśnia Małgorzata Królik. - Proces diagnostyczny i leczenie, niejednokrotnie trwające kilka miesięcy, został zakończony u ponad 180 par, podobna ilość jest w trakcie diagnostyki i leczenia. Do tej pory odnotowaliśmy co najmniej 50 ciąż. Przy czym należy podkreślić, że wiemy tylko o ciążach, o których poinformowały nas leczące się u nas pary, może ich być zatem znacznie więcej. W gronie naszych pacjentów powitaliśmy już pierwszych rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska