Śmieciowe jedzenie nieodwracalnie uszkadza mózg. Taka dieta upośledza pamięć. Szkodzi zwłaszcza w młodym wieku

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Badanie na szczurach wykazało, że jedzenie tzw. śmieciowej żywności w młodym wieku prowadzi do zaburzeń pamięci, których nie da się odwrócić. Mogą wystąpić problemy z uczeniem się i zapamiętywaniem nawet podstawowych informacji. Pomóc może tylko specjalna interwencja z wykorzystaniem leków. Uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu jest nieodwracalne.

Spis treści

Śmieciowe jedzenie nieodwracalnie uszkadza mózg

Naukowcy z University of Southern California (USA) przestrzegają nastolatki przed jedzeniem żywności słabej jakości, obfitującej w cukier i tłuszcz. Podawali oni taką karmę szczurom w wieku odpowiadającym wiekowi kilkunastu lat u człowieka. Jak pokazały wyniki tego badania, taka dieta w młodym wieku może powodować długotrwałe zaburzenia pracy pamięci. Tymczasem okres nastoletni, to dla człowieka ważny czas dla rozwoju mózgu – podkreślają naukowcy.

Dieta zachodnia oparta na tzw. śmieciowym jedzeniu, czyli głównie gotowych daniach typu fast food takich jak hamburgery, frytki, chipsy, słodycze, ciastka,
Dieta zachodnia oparta na tzw. śmieciowym jedzeniu, czyli głównie gotowych daniach typu fast food takich jak hamburgery, frytki, chipsy, słodycze, ciastka, batony, pączki nieodwracalnie uszkadza część mózgu odpowiedzialną za pamięć. freepik.com

W tej, a także w innych naszych niedawnych pracach możemy zobaczyć, że jeśli szczury dorastają karmione „śmieciową” dietą, jeszcze przez długi czas mają uszkodzoną pamięć – podkreśla Scott Kanoski, autor publikacji, która ukazała się w magazynie „Brain, Behavior, and Immunity”.

Szczury na niezdrowej diecie miały np. problemy z uczeniem się nowych rzeczy.

Jeśli po prostu zaczniemy im podawać zdrową karmę, te efekty niestety się nie cofają – przestrzega specjalista.

Niezdrowa dieta upośledza pamięć. Pomóc mogą tylko leki

Znane są też badania, według których zła dieta oparta na gotowych daniach typu fast food takich jak hamburgery, frytki, chipsy, słodycze, ciastka, batony, pączki, lody itp. sprzyja np. chorobie Alzheimera. Osoby z tym schorzeniem mają m.in. w mózgu mniejsze stężenie neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina. To substancja kluczowa dla działania pamięci.

Sygnały oparte na wykorzystaniu acetylocholiny to mechanizm, który pomaga zapamiętywać różne zdarzenia. U ludzi podobnie działa pamięć epizodyczna, która pozwala pamiętać przeszłość. U szczurów karmionych pełną tłuszczu i cukru karmą tych sygnałów brakuje – mówi Anna Hayes, główna autorka badania.

Naukowcy monitorowali poziom acetylocholiny w grupie szczurów na diecie tłustej i słodkiej oraz w grupie kontrolnej szczurów, analizując reakcje ich mózgu na określone zadania, sprawdzające ich pamięć. Zespół zbadał pośmiertnie mózgi szczurów pod kątem oznak zakłóconego poziomu acetylocholiny.

Nie wiem, jak to powiedzieć, żeby nie brzmieć kasandrycznie i ponuro, ale niestety niektóre rzeczy, które można odwrócić, w dorosłości są trudniejsze do cofnięcia, jeśli pojawią się w dzieciństwie – dodaje prof. Kanoski.

Badacze zauważyli na szczęście, że szczurom można do pewnego stopnia pomóc specjalnymi lekami, które wpływają na poziom acetylocholiny. Substancje te wprowadzane jednak były bezpośrednio do mózgu. Naukowcy podkreślają, że konieczne jest prowadzenie dalszych badań sprawdzających związek między dietą i działaniem pamięci.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śmieciowe jedzenie nieodwracalnie uszkadza mózg. Taka dieta upośledza pamięć. Szkodzi zwłaszcza w młodym wieku - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska