Ponad 8 mln zł więcej na granty dla przedsiębiorców z województwa opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wsparcie na 3 miesiące dla konkretnej firmy mogło wynieść od ponad 23,5 tys. zł do ponad 164,7 tys. zł, w zależności od liczby zatrudnionych.
Wsparcie na 3 miesiące dla konkretnej firmy mogło wynieść od ponad 23,5 tys. zł do ponad 164,7 tys. zł, w zależności od liczby zatrudnionych. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Większa liczba przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii otrzyma pomoc unijną w formie grantów na kapitał obrotowy przyznawanych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W sumie przeznaczono na to 18,5 mln zł.

Zwiększenie o 8,1 mln zł puli na granty oznacza, że kolejne firmy, które spełniły warunki drugiego naboru, ale nie otrzymały wsparcia z powodu braku pieniędzy, teraz mogą na nie liczyć.

Organizowany przez OCRG nabór odbył się 7 października. Wpłynęło ponad 1200 wniosków. Do oceny trafiło 387 przesłanych w pierwszej kolejności. Pierwotnie do podziału w tym naborze było 10,3 mln zł. Dzięki decyzji zarządu województwa pulę tę zwiększono właśnie do prawie 18,5 mln zł.

– Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na dokonanie przesunięć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, mogliśmy zwiększyć kwotę do podziału o 8 milionów 100 tysięcy złotych. To oznacza, że kolejne firmy mogą liczyć na wsparcie w tej trudnej sytuacji – podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła.

– Oceniliśmy już całą pierwszą listę wniosków, czyli 387. Ale zabrakło pieniędzy, by dofinansować wszystkie pozytywnie ocenione. Dzięki decyzji zarządu województwa będzie to możliwe. Z pewnością wystarczy też na choć część wniosków z drugiej listy – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Dlatego od 1 grudnia do stu pierwszych przedsiębiorców z drugiej listy, czyli z listy tzw. wniosków oczekujących na ocenę, wysłana będzie poprzez ePUAP prośba o przesłanie załączników do sprawdzenia.

- Będziemy też dzwonić do tych firm z prośbą o wysłanie załączników - zapowiada Michał Durzyński, kierownik Działu Wsparcia Kadr dla Gospodarki w OCRG, który odpowiada za przeprowadzenie naboru na granty. - Firmy te będą mieć na ich wysłanie trzy dni robocze od dnia otrzymania przez nas prośby o załączniki.

Do 30 listopada w ramach drugiego naboru z 387 ocenionych wniosków z pierwszej listy pozytywne decyzje o wsparciu podjęte zostały w przypadku 243 wniosków; 77 wniosków po ocenie odrzucono, a pozostałe wymagają wyjaśnienia. Do 30 listopada na konta 181 firm przelano już 6 934 854,77 zł w formie grantów.

- Według naszych wyliczeń dostępna na początku naboru kwota 10,3 mln zł wystarczy na sfinansowanie łącznie około 250 pozytywnie ocenionych wniosków – wyjaśnia Michał Durzyński. – Z przekazanej właśnie przez zarząd puli dodatkowych 8 milionów złotych około 2,5 mln jest nam potrzebne, by dofinansować pozostałe, do dziś ocenione wnioski. A to oznacza, że pozostałe 5 milionów złotych będziemy mogli po ocenie przekazać kolejnym firmom, które znalazły się na drugiej liście, czyli liście wniosków oczekujących na ocenę.

Granty na kapitał obrotowy to bezzwrotne wsparcie dla firm, o które mogli starać się samozatrudnieni, mikro i małe firmy z woj. opolskiego. Wsparcie na 3 miesiące dla konkretnej firmy mogło wynieść od ponad 23,5 tys. zł do ponad 164,7 tys. zł, w zależności od liczby zatrudnionych. Wytyczne do naborów przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a pieniądze na ten cel zarząd woj. opolskiego przeznaczył z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnych pieniędzy regionu.

Pierwszy nabór na granty na kapitał obrotowy odbył się w woj. opolskim 25 czerwca 2020 roku. Wpłynęło wtedy 1,5 tys. wniosków. Granty w ramach pierwszego naboru dostały 294 firmy z woj. opolskiego. Kwota przekazanego wsparcia wyniosła 14 284 763,00 zł.

W drugim naborze zmienione zostały niektóre zapisy regulaminu. O przyznaniu grantu decyduje m.in. trzymiesięczny spadek obrotów o minimum 30 procent, który powoduje nagły niedobór finansowy lub utratę płynności. Firma, mikroprzedsiębiorstwo lub firma mała, musi też działać minimum od 31 grudnia 2019 roku.

Dla porównania, w pierwszym naborze utrata płynności rozumiana była jako niedobór lub brak środków na pokrycie niezapłaconych zobowiązań i badana na koniec maja 2020 r., czyli ostatniego zamkniętego wówczas miesiąca „covidowego”. Wiele firm nie spełniło tego wymogu.

– W pierwszym naborze wprost trzymaliśmy się wytycznych Ministerstwa Funduszy, według których jako drugi region w kraju przeprowadziliśmy taki nabór – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – W drugim wzięliśmy pod uwagę zarówno sugestie przedsiębiorców, jak i reguły, według których takie wsparcie przyznawane było w pozostałych regionach Polski.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie