„Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki". Ekspert wskazuje na kilka kluczowych czynników

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O 421 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. – Potencjalni kredytobiorcy złożyli w grudniu 2023 roku wnioski kredytowe na wartość ponad czterokrotnie wyższą niż rok wcześniej. Indeks Popytu osiągnął historycznie najwyższy poziom – komentuje Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Spis treści

Ponad 46 tys. wniosków o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2023 roku

Jak przekazało w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku Biuro Informacji Kredytowej, w grudniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 46,34 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,3 tys. rok wcześniej, to wzrost o 277 proc. w porównaniu do grudnia 2022 roku. i o 16,4 proc. więcej niż w listopadzie 2023 roku.

Wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe przekroczył 420 proc.
– Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki zauważa ekspert. Wzrost zapytań przekroczył 420 proc. Również średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego była najwyższa w historii i wyniosła 435,27 tys. zł. Wojciech Matusik

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w grudniu 435,27 tys. zł, najwyższa w historii i jednocześnie była wyższa o 25,1 proc. niż w grudniu 2022 r., a w porównaniu do listopada 2023 r. wzrosła o 1,3 proc.

– Potencjalni kredytobiorcy złożyli w grudniu 2023 roku wnioski kredytowe na wartość ponad czterokrotnie wyższą niż rok wcześniej. Indeks Popytu osiągnął historycznie najwyższy poziom – komentuje Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Ogromny wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w grudniu 2023 roku.
O 421 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. BIK

Rekordowy popyt na kredyty mieszkaniowe. Czym jest spowodowany?

Jako pierwszy czynnik ekspert wskazuje program „Bezpieczny Kredyt 2%”. – Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, wzrosła z 12 tysięcy w grudniu 2022 r. do 46 tysięcy w grudniu 2023 r. (najwięcej od marca 2022 r.). Jest to w dużej mierze efektem zainteresowania programem „Kredyt 2%”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, aż 73 proc. osób to potencjalni beneficjenci programu – wskazuje.

Ponadto, jak tłumaczy Nosal, rośnie także popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu. – Sprzyja im poprawa zdolności kredytowej– w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń (powyżej inflacji). Stawka WIBOR 3M, po wzroście w listopadzie o 0,2 pkt proc., w grudniu pozostała dość stabilna i była niższa o 1,1 pkt proc. niż pod koniec 2022 roku, co wspierało decyzje o zaciąganiu kredytów – wymienia.

– Istotnym czynnikiem determinującym poziom Indeksu jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości 435 tys. zł – to kwota aż o 1/4 wyższa niż w grudniu 2022 r. – podaje.

Nosal zauważa, że wysoka wartość średniej wnioskowanej kwoty wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu „Kredyt 2 proc.” składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw) – podsumowuje ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki". Ekspert wskazuje na kilka kluczowych czynników - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska