Poradnik. Jak założyć własną firmę

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Założenie własnej firmy wymaga od przyszłego przedsiębiorcy nie lada wysiłku. (fot. sxc)
Założenie własnej firmy wymaga od przyszłego przedsiębiorcy nie lada wysiłku. (fot. sxc)
Własna firma - to marzenie wielu. Jednak tylko nieliczni mają predyspozycje, by pracować na swoim. Uważasz, że jesteś jednym z nich? Chcesz prowadzić własną działalność?

Być własnym szefem - to marzenie wielu ludzi, szczególnie młodych. Jednak droga ku temu wcale nie jest „usłana różami”.

Założenie własnej firmy wymaga od przyszłego przedsiębiorcy nie lada wysiłku.

Z wyjątkiem dobrego pomysłu trzeba dać z siebie coś więcej, m.in. cierpliwość. Do tego potrzebne są jeszcze odłożone pieniądze.

Na łamach dodatku „Praca Integracja” prezentujemy m.in. młodych przedsiębiorców, którym ten krok się udał. Wcześniej byli bezrobotni, jednak nie poddali się przeciwnościom losu. Zaryzykowali. Dziś decyzji nie żałują. Chcesz do nich dołączyć? Też pragniesz wyjść z bezrobocia, a własna firma wydaje ci się idealnym rozwiązaniem?

Czeka cię podjęcie decyzji

Marzysz o własnej firmie? Pamiętaj, nie każdy jest do tego stworzony. Jak wynika z badań, tylko 20 proc. ludzi ma predyspozycje do prowadzenia własnej działalności.

Są cechy, które mogą ci pomóc odnieść sukces. Jakie? Umiejętność planowania i wyznaczania sobie celów, konsekwencja i wytrwałość, zdolności analityczne oraz komunikatywność.

Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji przemyśl kilka spraw. Najważniejsze z nich:

  • konkretne cele - musisz je wyraźnie określić i konsekwentnie je realizować,
  • odpowiedzialność - prowadzenie własnej działalności to nie tylko pozytywy, ponosisz m.in. odpowiedzialność za swoich pracowników,
  • umiejętności - ciągle musisz się doskonalić. Dlaczego? Na rynku jest spora konkurencja, chwila nieuwagi i inna firma „zgarnie” twoich klientów,
  • determinacja - musisz dać z siebie wszystko, bo tylko to gwarantuje sukces.

Dodatkowo musisz odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: w jakiej dziedzinie chcesz prowadzić biznes.

Zanim przejdziesz więc do czynów, znajdź odpowiedź na pytania:

  • twój pomysł na biznes, czyli, co będziesz sprzedawał lub produkował? Nie myśl, jak przyszły przedsiębiorca, pomyśl, jak twój potencjalny klient. Czy to, co zamierzasz oferować, spodoba się na tyle, że ludzie będą gotowi za to zapłacić?
  • jaki będziesz miał rynek zbytu? Kim będą twoi klienci? Komu będziesz oferował towar, bądź usługi?
  • reklama - jak chcesz zaistnieć w świecie biznesu? Jak będziesz sprzedawał? Jak będziesz się reklamował?
  • masz wystarczające umiejętności, by prowadzić własną firmę? Może jednak musisz jeszcze nad czymś popracować?

Czytaj dalej: Zakładanie firmy - Jedno okienko

Czytaj dalej: Zakładanie firmy - Szkolenia

Czytaj dalej: Instytucje okołobiznesowe

Ważne

  • Numer REGON

To dziewięciocyfrowy identyfikator w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej. Niezbędny jest do celów statystycznych oraz w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym.

Każdy przedsiębiorca go otrzymuje. Działalność prowadzona jest w formie spółki cywilnej? REGON nadawany jest spółce.

Numer REGON dla osób fizycznych nadawany jest tylko raz. W przypadku rezygnacji z prowadzenia działalności numer ten jest przechowywany w bazach archiwalnych, a przedsiębiorca może ponownie z niego skorzystać, jeśli wznowi działalność.

We wszystkich innych formach prawnych nadaje się nowy numer REGON.

  • Biznesplan

Dokument przestawiający pomysł na firmę, wymagany przykładowo od osób starających się na starcie o dotacje unijne. Zawiera się w nim takie informacje jak: opis firmy, jej cele i oferowane sługi, prognozy zysków czy przewidywany rynek zbytu.

  • Wniosek EDG-1

To wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Właśnie go osoba fizyczna składa się w urzędzie gminy lub miasta w tzw. jednym okienku.

Urzędy

Z tymi urzędami będziesz współpracować jako przedsiębiorca:

  1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w nim będziesz odprowadzać obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Dodatkowo również ubezpieczenie chorobowe, jednak ono jest dobrowolne.
  2. Urząd Statystyczny
  3. Urząd Skarbowy - będziesz miał z nim do czynienia, płacąc różnego rodzaju podatki.

Wykorzystaj internet

Przygotowując się do założenia własnej firmy, warto również zaciągnąć informacje z internetu. Znajdziesz wiele stron online, które skierowane są dla przyszłych przedsiębiorców.

Te strony oferują nie tylko wiele przydatnych informacji, ale również darmowe szkolenia, dzięki którym możesz bez wychodzenia z domu poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Przykłady:

  • www.strefabiznesu.nto.pl - strona internetowa „Nowej Trybuny Opolskiej” poświęcona przedsiębiorcom. Za wyjątkiem zakładek takich jak praca czy prawo, jest obszerny dział poświęcony finansom firmy, jej zakładaniu oraz możliwościom otrzymania dotacji. Dodatkowo wiele artykułów poświęconych jest osobom, które właśnie rozpoczęły działalność, ludziom sukcesu, którzy dzielą się swoimi radami i pomysłami na własny biznes. Artykuły publikowane są na bieżąco.
  • www.powroty.gov.pl - rządowa strona dla Polaków planujących powrót do kraju. A w niej przykładowo praktyczne porady prawne, czy pomoc ekspertów.
  • www.akademia.parp.pl - to rządowa strona, na której przedsiębiorcy i przyszli przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą odbyć m.in. darmowe szkolenia. Kursy poświęcone są zagadnieniom tworzenia biznesplanu, zakładaniu działalności, jak również takim aspektom jak prawo pracy, czy marketing i sprzedaż.
  • www.finansekobiet.org.pl - strona poświęcona zakładaniu działalności gospodarczej dla kobiet. Zawiera m.in. darmowe szkolenia, jak zacząć swoją przygodę jako kobieta biznesu. Portal powstał w ramach kampanii organizowanej przez Bank BPH: „Kobieta w świecie finansów”.

Poradnik powstał na podstawie publikacji „Niezbędnik (O)polskiego przedsiębiorcy”, wydanej przez AIP PO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska