Potrzebna, ale kosztowna

  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Do końca lipca ma być gotowy projekt obwodnicy Poborszowa w gminie Reńska Wieś, na drodze krajowej nr 45 Racibórz-Opole.
  Na najbardziej niebezpiecznym zakręcie w Poborszowie giną ludzie. Mieszkańcy chcą budowy obwodnicy omijającej wieś.

  Na najbardziej niebezpiecznym zakręcie w Poborszowie giną ludzie. Mieszkańcy chcą budowy obwodnicy omijającej wieś.

  Przetarg na dokumentację wygrało Biuro Projektów Budownictwa Komunikacyjnego "Trakt" z Siemianowic Śląskich.
  - Nie jest to projektowanie od nowa, ale raczej uaktualnienie posiadanej przez nas dokumentacji - wyjaśnia Maria Burzyńska, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. - Każdy projekt ważny jest dwa lata i w związku z tym wymaga poprawek.

  Obwodnica będzie omijać Poborszów od strony zachodniej. Zjazd na nową drogę będzie tuż za Komornem. Droga ominie centrum wsi i znajdujące się w niej dwa bardzo niebezpieczne zakręty, na których często dochodzi do wypadków i kolizji. Obwodnica będzie miała jedną jezdnię z dwumetrowymi, utwardzonymi poboczami.
  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest właścicielem wszystkich gruntów pod projektowaną obwodnicę.
  - Nabyliśmy je kilka lat temu. Dzięki temu nie będziemy musieli przechodzić już wszystkich procedur związanych z wykupem ziemi - mówi wicedyrektor Burzyńska. - Jednak mimo to nie spodziewałabym się realizacji tej inwestycji w najbliższych pięciu latach. Głównym problemem są pieniądze, których na razie nie ma. Budowy obwodnicy nie ma w rządowym projekcie budowy dróg do 2010 roku, jednak chcemy umieścić to w planie regionalnym.

  TAM GINĄ LUDZIE
  W ciągu dwóch ostatnich lat w Poborszowie doszło do 12 kolizji i dwóch wypadków samochodowych, w których jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Do najtragiczniejszego wypadku doszło w lipcu 2001 roku. Kierowca ciężarówki nie zauważył ostrego zakrętu i zjechał na przeciwległy pas ruchu, taranując samochód osobowy. Jedna osoba zginęła, jedna została ciężko ranna.  Budowa jednego kilometra drogi to koszt około 7 milionów złotych. O tym, że obwodnica jest potrzebna, przekonani są mieszkańcy Poborszowa.
  - Taki tu ruch, że trudno przejść przez jezdnię - mówi Urszula Friedla, mieszkanka Poborszowa. - Tuż przy trakcie jest szkoła podstawowa i aż włos na głowie się jeży, gdy dzieci wysiadają z autobusu i idą na lekcje.
  - Staramy się o obwodnicę już od wielu lat i ciągle nic. Ta droga jest nam naprawdę niezbędna - uważa Elżbieta Markiewicz, sołtys Poborszowa. - Od jazdy wielkich ciężarówek pękają domy i jest wielki hałas. Obwodnica musi być. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal