Powódź 2010. Woda w Koźlu odsłania kolejne ulice. Straty są bardzo duże. Część miasta bez prądu

Daniel Polak
Daniel Polak
Przejezdna już jest ulica Chrobrego w Koźlu prowadząca do ronda w Większycach, a tym samym do drogi 45 Opole-Racibórz.
Kedzierzyn-KoLle: Ewakuacja szpitala przy ul. Rossevelta.

Kędzierzyn-Koźle: Ewakuacja szpitala

Konto dla powodzian

Konto dla powodzian

Wszystkim, którzy chcą udzielić pomocy finansowej osobom dotkniętym przez powódź, podajemy numer konta, na które należy dokonywać wpłat.

Urząd Miasta
Wydział Finansowy
w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Piramowicza 32
47-200 Kędzierzyn-Koźle

PKO BP SA O/K-Koźle,
Nr 54 1020 3714 0000 4902 0012 6854
z dopiskiem "P O W Ó D Ź"

Jednak nie można do niej dojechać ze wszystkich kozielskich ulic.

Woda wciąż utrzymuje się nieopodal Linety, czyli przy ulicach:

Krasińskiego,
Kadetów,
Staffa,
Filtrowej
Emilii Plater.

Odsłonięte natomiast są ulice: Skarbowa, Spółdzielców i Kraszewskiego (przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej).

Najtrudniejsza sytuacja panuje na osiedlu Koźle Rogi, gdzie zalane są prawie wszystkie budynki jednorodzinne (dojazd do tej części miasta jest w tej chwili niemożliwy).

O wiele lepiej jest na osiedlu Zachód: gdzie woda odsłoniła już dojście do bloków przy ul. Stolarskiej 4, 6 (A i B), Stolarskiej 3, 7 i sklepu Inter Marche.

Woda odsłoniła także bloki mieszkalne przy ul. Piastowskiej na odcinku od ul. Chrobrego do Piastowskiej 63.

Natomiast wciąż podtopione są bloki przy ul. Stolarskiej 6 C, Archimedesa 12, 14 i 16, (łącznie z wylotem z ulicy Stolarskiej na Piastowską), a także budynki przy ul. Piastowskiej 71 i 73 wraz z sąsiadującą z nimi stacją transformatorową (wszędzie tam jest od kilkunastu centymetrów do około metra wody).

Od ul. Piastowskiej 63, aż do stacji kolejowej Kędzierzyn-Koźle Zachodnie stoi woda o głębokości od kilkudziesięciu centymetrów do metra. Chodzi m.in. o budynki na Piastowskiej 83, 85, 87 oraz blok przy ul. Niemcewicza.

Wejścia do klatek schodowych w/w budynków są pozalewane, natomiast wewnątrz samego osiedla jest kilka wyżej położonych bloków, do których można już bez większych problemów dotrzeć.

Również wszystkie hurtownie i sklepy położone na terenie należącym do Spółdzielni Rolnik przy ul. Piastowskiej 40 są cały czas pod wodą.

Z dwóch kozielskich podstawówek nie ucierpiała tylko Szkoła Podstawowa nr 12. Natomiast najniższe kondygnacje SP nr 20 są wciąż podtopione do wysokości piwnic. Dojazd do tej placówki jest całkowicie zalany.

Nie ma natomiast wody w SP nr 13 na os. Koźle Rogi, ale dojazd do niej jest praktycznie niemożliwy od strony innych dzielnic. Od poniedziałku rozpoczną się tam nawet rekolekcje, ale tylko dla dzieci z najbliżej położonych ulic.

W mniejszym stopniu ucierpiał ZSM nr 2 w Kłodnicy (zalane piwnice). Pobliskie kłodnickie przedszkole nr 12 również ma zalane pomieszczenia piwniczne.

Najbardziej ucierpiało kozielskie przedszkole nr 21 z oddziałem żłobkowym przy ul. Filtrowej. Straty są tam bardzo duże. Piwnice podtopiło w trzech innych kozielskich przedszkolach: nr 15, 12 i 13.

Co ciekawe PP nr 13 podlały wody gruntowe, zresztą tak jak w przypadku PP nr 6 na osiedlu Pogorzelec. Bez strat obyło się jedynie w PP nr 14 położonym nieopodal szpitala w Koźlu.

Kozielskie gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne (I LO, żegluga oraz budowlanka) nie zostały poważniej dotknięte przez powódź, podobnie zresztą jak szpital.

W tej chwili problem jest w filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Potrzebni są ochotnicy do wynoszenia książek z piwnic przy ul. Piastowskiej/Balwirczaka, którą zalewają wody gruntowe. Zagrożony jest potężny zbiór.
Zalane przez powódź osiedla w Kędzierzynie-Koźlu wciąż pozbawione są energii elektrycznej. Stopniowe przywracanie jej dostaw na poszczególnych ulicach następować będzie w najbliższych dniach.

Rejon Energetyczny Kędzierzyn-Koźle, który również ucierpiał na skutek kataklizmu tymczasowo przeniósł swój Posterunek Energetyczny przy ul. Stalmacha 16 (os. Śródmieście).

Wszelkie interwencje i sygnały należy w związku z tym zgłaszać osobiście lub pod numerem telefonu: (77) 48-34-264 od godz. 7.00 do 17.00.

Oczywiście przez całą dobę pod numerem tel. 991 działa Pogotowie Energetyczne. Dyspozytorzy wszystkie zgłoszenia przekazują następnie pracownikom w terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska