Powojniki - powiew egzotyki

Anita Koszałkowska
Clematis botaniclczny "Willy”.
Clematis botaniclczny "Willy”.
Niebawem zaczną kwitnąć botaniczne, a za dwa, trzy tygodnie - wielkokwiatowe. Odpowiednio prowadzone są prawdziwą ozdobą altanek, pergoli i ogrodowych drabinek. Warto mieć clematisy za oknem.

Powojniki są bylinami lub krzewami pnącymi. Świetnie rosną zarówno w dużych ogrodach, jak i bardzo małych przybalkonowych ogródkach, bo potrzebują do rozwoju mało powierzchni.
Świetnie nadają się do prowadzenia po ogrodzeniach, ścianach budynków czy konstrukcjach ogrodowych. Udają się także na balkonach i tarasach.

- Wiele odmian powojników, zwłaszcza bylinowych i botanicznych, doskonale sprawdzi się także w roli roślin okrywowych. Sadzone bez podpór, płożąc się, przykryją ziemię tworząc kwieciste kobierce, zatrzymując wilgoć w glebie i zapobiegając wzrostowi chwastów - informują specjaliści Plant Publicity Holland, firmy zajmującej się promocją roślin ozdobnych.

POWOJNIKI BOTANICZNE
Są to świetne, mało wymagające rośliny, powstałe z krzyżowania powojników naturalnie rosnących w przyrodzie. Powojniki botaniczne mają mniejsze kwiaty od innych powojników, ale ich masa w czasie kwitnienia rekompensuje mniejsze rozmiary. Kwitnienie rozpoczynają na przełomie kwietnia i maja, czyli 2-4 tygodnie wcześniej niż najwcześniejsze powojniki wielkokwiatowe. Najbardziej rozpowszechnione gatunki to powojnik alpejski, powojnik górski.

Jak pielęgnować

Jak pielęgnować

Nie należy dopuścić do przesuszenia ziemi. Ziemię wokół rośliny można wyłożyć korą, która będzie utrzymywała wilgoć. Podlewać należy w miarę potrzeby, raczej rzadziej i dużymi porcjami.

W drugim i następnych latach po posadzeniu należy rośliny nawozić, najlepiej nawozami o spowolnionym działaniu, np. Osmocote 5-6 M.

Aby zabezpieczyć powojniki przed mroźnymi zimami, należy przed zimą podstawę rośliny obłożyć ziemią, korą lub uschłymi liśćmi.

Cięcie - powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące tnie się słabo. Wczesną wiosną wycina się pędy uschnięte lub uszkodzone oraz usuwa się wszystkie suche liście.

POWOJNIKI WIELKOKWIATOWE WCZEŚNIE KWITNĄCE

Kwitną nieznacznie później niż powojniki botaniczne, w maju lub na początku czerwca. Osiągają wysokość do 4 m. Mają efektowne, duże kwiaty o średnicy dochodzącej do 30 cm. Kwiaty są pojedyncze w kolorach: białym, łososiowym poprzez czerwony, niebieski do ciemnofioletowego. Dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale także puszyste owocostany zdobiące rośliny późnym latem i jesienią.

Większość powojników tej grupy preferuje stanowiska słoneczne, ale nie nagrzewające się.
Najlepiej rozwijają się, gdy podstawa rośliny jest zacieniona, natomiast górna część zażywa kąpieli słonecznych. Niektóre powojniki o jasnych kwiatach czują się równie dobrze w półcieniu. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych, próchnicznych wilgotnych, dobrze przepuszczalnych o odczynie od lekko zasadowego do lekko kwaśnego.

*Uwaga! Powojniki są roślinami trującymi. Trujący jest sok, liście kwiaty i owoce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska