Powstanie komisja do spraw ekspozycji odkryć w katedrze. Kościół i naukowcy wciąż czekają na decyzję konserwatora. Będzie kompromis?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze
Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze Mateusz Majnusz
Z końcem listopada zakończyły się trwające półtora roku prace archeologiczne w opolskiej katedrze. Teraz kluczowe pytanie, jakie zadają sobie naukowcy oraz duchowni, dotyczy tego, w jaki sposób wyeksponować odkrycia. W tym celu powstanie specjalna komisja do spraw ekspozycji.

Prace archeologiczne w opolskiej katedrze dały badaczom dostęp do fascynujących odkryć, ukazujących nowe oblicze historii naszego regionu. Teraz jednak, skupienie przenosi się na kwestię, jak przedstawić te znaleziska społeczności wiernym i społeczeństwu.

Wszystko skomplikowała decyzja Elżbiety Molak, opolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, która trzy miesiące temu wszczęła procedurę zmierzającą do uznania odkrytej tumby, czyli grobowca z przełomu XIV i XV wieku, za zabytek ruchomy.

Zachowały się tam m.in. fragmenty malowideł i ornamentów i zdaniem profesora Andrzeja Legendziewicza są to unikatowe zdobienia, których dotąd nie widział na Śląsku. Do czasu ostatecznej decyzji, z wykopaliskiem nie można jednak nic zrobić.

Jeśli sensacyjne odkrycie naukowców z Uniwersytetu Opolskiego zostanie uznane za zabytek, badacze będą musieli podjąć decyzję, czy grobowiec będzie eksponowany pod posadzką lub też zostanie przeniesiony. Dodatkowym odkryciem, które nie zostało zasypane, aby w przyszłości mogło stanowić element muzealny, są pozostałości klatki schodowej z dawnej świątyni.

Czy tym razem uda się osiągnąć kompromis?

- Decyzja o utworzeniu komisji do spraw ekspozycji wynika z konieczności znalezienia kompromisu między aspektami naukowymi a liturgicznymi. Spotkanie przedstawicieli liturgistów i Uniwersytetu Opolskiego miało na celu opracowanie wytycznych dotyczących ekspozycji, aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu katedry jako miejsca kultu religijnego – podkreśla ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy kurii opolskiej.

Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze. Dlatego właśnie ta komisja ma się zająć konkretnymi aspektami prezentacji odkryć.

Andrzej Gołembnik, pełnomocnik biskupa opolskiego ds. archeologicznych w katedrze, podkreśla, że chcą już teraz pozwolić zwiedzającym przyjrzeć się pewnym odkrytym elementom, lecz planowane jest to dopiero po otwarciu katedry dla wiernych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska