Praca. Czy jest równouprawnienie kobiet i mężczyzn?

oprac. Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Przełamywanie stereotypów może nieść za sobą wiele korzyści. (fot. sxc)
Przełamywanie stereotypów może nieść za sobą wiele korzyści. (fot. sxc)
To nie wina przepisów, że bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Wszystkiemu winne są stereotypy – twierdzą eksperci.

Choć równouprawnienie mężczyzn i kobiet na rynku pracy gwarantuje prawo, w praktyce bywa z tym różnie. Niestety to głównie kobiety borykają się z bezrobociem i są to niezaprzeczalne fakty.

Zobacz: Opolszczyzna > Szkolenia branżowe i przynoszące oszczędności cieszą się powodzeniem

Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn”, jedynie 28 proc. pracodawców oraz 29 proc. pracowników uważa, że na rynku pracy nie ma równości kobiet i mężczyzn.

- Po części wynika to stąd, że o nierówności na rynku pracy mówi się głównie w kontekście widocznych i wymiernych aspektów, jak poziom zatrudnienia, wynagrodzenia czy szanse na awans - mówi dr Elwira Gross-Gołacka, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że źródła tych problemów nie leżą w nieprecyzyjnych przepisach, lecz głównie w przyjętych w społeczeństwie stereotypach i tradycyjnym podejściu do ról przypisanych kobietom i mężczyznom.

W Polsce dominuje tradycyjny model rodziny

Tata pracuje i zarabia na utrzymanie rodziny, a mama zajęta jest wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu.

Zobacz: Najgorzej opłacane zawody w 2010 roku

- To prowadzi do nierówności w życiu zawodowym - alarmują eksperci. - Mężczyźni i kobiety wpadają w pułapkę stereotypu.

A tych niestety w naszym społeczeństwie nie brakuje

Choć żyjemy w XXI wieku, kobiety nadal postrzegane są przez pryzmat macierzyństwa i obowiązków z nim związanych. Z kolei mężczyźni definiowani są poprzez pracę zawodową i ich osiągnięcia na tym polu.

Robienie kariery zawodowej przez mężczyzn traktowane jest jako coś oczywistego i staje się powodem do dumy. Zaś kobieta decydująca się poświęcić karierze zawodowej może spotkać się z całkiem innym nastawieniem otoczenia: z większymi wymaganiami oraz brakiem zrozumienia.

- Wykraczanie poza role może okazać się trudniejsze niż jakiekolwiek pokonywanie barier formalnych - tłumaczą eksperci i przestrzegają, że może to przynieść ze sobą znamienne skutki.

Tradycyjny podział ról społecznych blokuje i powstrzymuje mężczyzn przed wchodzeniem w role przypisane kobiecie, a kobiety przed spełnianiem się w pracy zawodowej.

Zobacz: Co studiować, by zdobyć pracę?

- Tymczasem to właśnie wyjście poza kulturową rolę daje szansę do zmiany ogólnej sytuacji na rynku pracy - przekonują eksperci.

Dodają też, że to właśnie uświadamianie korzyści płynących z przełamywania schematów wpływa nie tylko na wyrównywanie różnic na rynku pracy, ale również na jakość relacji w rodzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska