Praca na czarno? Powiedz stanowczo: NIE!

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Podjęcie nielegalnej pracy to błąd. Z czasem można żałować tej decyzji. (fot. sxc)
Podjęcie nielegalnej pracy to błąd. Z czasem można żałować tej decyzji. (fot. sxc)
Pracując bez pisemnej umowy, nic nie zyskujesz, a wiele tracisz. Szkoda twojego czasu.

Europa i świat od kilku lat zmagają się z kryzysem gospodarczym i choć w Polsce nie jest on tak głęboki jak w innych krajach, my również odczuwamy jego skutki. Niektóre firmy zwalniają, bo szukają oszczędności, inne bankrutują, a pracownicy lądują na bruku.

Zobacz: Opolszczyzna. Nielegalne zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Mimo że w sierpniu zanotowano na Opolszczyźnie niewielki spadek bezrobocia, nadal wiele osób pozostaje bez pracy.

Nierzadko bezrobocie okazuje się szansą na pozytywną zmianę i lepszą przyszłość. Na łamach naszej wkładki „Praca - Integracja” prezentujemy sylwetki osób, dla których utrata pracy okazała się pierwszym krokiem do realizacji ich marzeń. Tak było m.in. w przypadku Krystiana Unsnera z Krapkowic.

- Od zawsze marzyłem o własnej firmie, jednak bałem się podjąć decyzję - wspomina. - Po zwolnieniu nie miałem wiele do stracenia, więc zaryzykowałem. Teraz jestem zadowolony.

Niewątpliwie jednak bezrobocie to trudny okres w życiu

Pojawia się bezradność, utrata wiary w siebie i swoje możliwości. Z czasem zaczyna brakować pieniędzy.

Zobacz: Rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych w Polsce cudzoziemców

Brak zatrudnienia i płynności finansowej oraz brak perspektyw szybkiego znalezienia nowego stanowiska powodują, że szukamy jakiegokolwiek zajęcia, godzimy się na pracę na czarno. Często trudną sytuację wykorzystują nieuczciwi pracodawcy, którzy w ramach oszczędności proponują zatrudnienie bez umowy.

Podjęcie nielegalnej pracy to jednak duży błąd, trudno się bowiem wówczas zabezpieczyć przed nieuczciwością pracodawcy, gdy ten nie chce zapłacić wynagrodzenia za wykonaną robotę. Przepracowanego czasu nie można też zaliczyć do stażu pracy, a zdobytego doświadczenia wykazać u kolejnego pracodawcy. No bo czym się tu chwalić? Robotą na czarno?

Warto walczyć o legalne zatrudnienie, bo gwarantuje nam m.in. ubezpieczenie zdrowotne, czyli prawo do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia. Dzięki takiej formie zatrudnienia możemy też gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę.

A gdy pracodawca naruszy nasze prawa? Przy legalnym zatrudnieniu będziecie mogli zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy (osobiście lub telefonicznie).

Pamiętaj: podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę, umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu, oraz umowa agencyjna.

Ważne: umowa o pracę powinna zostać zawarta między pracodawcą a pracownikiem na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Po podpisaniu umowy pracodawca ma siedem dni, aby zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych. Pracodawca oblicza i odprowadza od wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Praca „na próbę” bez umowy i bez wynagrodzenia jest niezgodna z prawem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska