Praca za granicą i polskie ubezpieczenie

fot. Archiwum/SM
fot. Archiwum/SM
Na pytanie czytelnika odpowiada Iwona Galla, ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

- Prowadzę firmę, od roku pracujemy na terenie Niemiec. Czy mogę zgłosić pracowników do polskiego ZUS?

- Można objąć pracowników zatrudnionych w Pana firmie polskim systemem zabezpieczenia społecznego poprzez zawarcie porozumienia wyjątkowego w trybie art. 17 Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 z 14 czerwca 1971 r.
Państwa członkowskie UE wyraziły gotowość zawierania porozumień wyjątkowych dla pracowników skierowanych do przejściowej pracy na terenie drugiego państwa na okres pięciu lat, wliczając w to okresy delegowania na podstawie umów dwustronnych obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r.

Strony przyjęły, że wyjątkowo, w szczególnych przypadkach, okres zwolnienia ze stosowania ustawodawstwa państwa w którym pracownik jest zatrudniony, może zostać przedłużony o kolejne trzy lata. Każdy taki przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Decyzję o zawarciu lub odmowie zawarcia porozumienia podejmuje instytucja państwa, w którym przejściowo będzie wykonywana praca.

Strona niemiecka uwzględnia przy sumowaniu okresu 5 lat wszystkie okresy faktycznego wykonywania pracy na terenie Niemiec, jeżeli przerwy między nimi były krótsze niż 12 miesięcy. Do okresu pięciu lat nie wlicza się natomiast przerw, podczas których pracownik nie wykonywał pracy w Niemczech. Jeżeli w okresie delegowania wystąpi przerwa trwająca co najmniej 12 miesięcy, podczas której pracownik wykonywał pracę na terenie Polski, wówczas okres 5 lat obecności w polskim systemie zabezpieczenia społecznego liczony jest od początku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska