Prestiżowa nagroda dla naukowca Uniwersytetu Opolskiego

fot. Sławomir Mielnik
Prof. Józef Podgórecki został pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą Kol Gali przyznawaną ludziom nauki.
Prof. Józef Podgórecki został pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą Kol Gali przyznawaną ludziom nauki. fot. Sławomir Mielnik
Prof. Józef Podgórecki został pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą Kol Gali przyznawaną ludziom nauki.

Kol Gali był tatarskim poetą i bohaterem narodowym. Nagrodę jego imienia otrzymało dotąd 35 osób na świecie. W tym elitarnym gronie znalazł się profesor Józef Podgórecki z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w komunikacji społecznej.

Nagrodę Kol Gali otrzymują ludzie nauki, którzy promują współpracę międzynarodową. Nagrodę prof. Podgórecki odebrał w Kazaniu, który jest stolicą Tatarstanu. Przyznał mu ją Międzynarodowy Komitet złożony między innymi z tatarstańskich naukowców i przedstawicieli UNESCO.

Profesora z Opola doceniono zwłaszcza za wydanie czterech ostatnich książek, stworzenie autorskiego programu kształcenia z komunikacji społecznej realizowanego równocześnie na kilkunastu uczelniach na świecie oraz za badania naukowe, które prowadzi.

Ostatnio zajmuje się kompetencjami komunikacyjnymi nauczycieli i pedagogów.
- Oczywiście ta nagroda jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i sprawia mi wiele satysfakcji. Szkoda, że doceniono mnie dopiero u schyłku życia - żartuje profesor.

Naukowiec zamierza być aktywny zawodowo jeszcze bardzo długo.

- Nigdy nie chciałem zostać "profesorem jednej książki". Dla mnie praca naukowa oznacza ciągły rozwój - tłumaczy.

Profesor Podgórecki jest członkiem rzeczywistym Rosyjskiej Akademii Nauk i członkiem Akademii Nauk Humanistycznych w Petersburgu. Co roku wydaje kilka książek. Z samych tylko publikacji jego autorstwa można by stworzyć niezłą biblioteczkę.

- Pracę rozpocząłem 44 lata temu. Od tego czasu wydałem ponad 60 książek, w tym 39 za granicą: w Czechach, Słowacji, na Litwie, Ukrainie, w Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii - wylicza prof. Podgórecki.

Lista dokonań byłaby pewnie dłuższa gdyby nie fakt, że naukowiec najpłynniej posługuje się językiem rosyjskim i dlatego publikuje głównie za naszą wschodnią granicą.

- Mówię w kilku językach, ale żeby pisać prace naukowe czy książki trzeba w danym języku czuć się pewnie - mówi prof. Podgórecki.

Pracował nawet podczas wyjazdu do Kazania. Odwiedził wówczas m.in. Tomsk, gdzie zbierał materiały do książki swojego przyjaciela dotyczącej wspomnień Sybiraków. Wziął udział też w trzech międzynarodowych konferencjach.

Najnowsza książka prof. Podgóreckiego zostanie wydana w Turcji i Iranie. To podręcznik z komunikacji społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska