Prof. Dawid Siodłak: Nie bójcie się chemii, nie bójcie się wyzwań!

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pokazy chemiczne zawsze są dużą atrakcją
Pokazy chemiczne zawsze są dużą atrakcją U
Opolszczyzna mocno chemią stoi, a Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego ma ponad 50-letnią tradycję naukowo-dydaktyczną, świetnie wyposażone laboratoria i znakomitą kadrę. Warto tam studiować.

- Polecam studiowanie chemii - mówi prof. Dawid Siodłak, dziekan Wydziału Chemii UO - Jako kierunek ścisły daje wiedzę, która ma charakter uniwersalny, międzynarodowy. Nasi absolwenci znajdują pracę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, bo są w stanie odnaleźć się zawodowo w każdym jego zakątku. Warunki studiowania na naszym uniwersytecie nie odbiegają od innych wydziałów chemicznych w kraju, a warunki pracy laboratoryjnej są czasami nawet lepsze, niż w innych renomowanych uczelniach.

Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego jest jednostką naukowo-dydaktyczną, która posiada pełne prawa nadawania stopnia naukowego doktora chemii oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie chemia. W toku nauki na tym kierunku studenci uzyskują szeroką wiedzę i umiejętności z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Dzięki wykładom i ćwiczeniom laboratoryjnym zdobywają wiedzę o nowoczesnych sposobach syntezy związków, nowoczesnych metodach badań ich właściwości fizykochemicznych oraz struktury.

Uczelnia stale poszerza swoją ofertę, a na Wydziale Chemii powstały ostatnio dwa nowe kierunki: nutribiochemia i farmacja.
Program unikatowej w skali kraju nutribiochemii obejmuje zagadnienia zwyczajowo przypisywane do nauk chemicznych, biologicznych, medycznych, rolniczych i nauk o zdrowiu. Proponuje holistyczne podejście do poznawania i zrozumienia ściśle ze sobą związanych kwestii: żywności – żywienia – jakości życia.

- Staramy się wyjść z nową opcją do studentów. Nutribiochemia to kierunek bardzo przyszłościowy. Obserwujemy zapotrzebowanie wielu firm na zatrudnianie chemików, którzy byliby nastawieni na badanie żywności i kontrolę jej jakości. Mimo że to nowy kierunek, bazuje na starym i bardzo popularnym - agrobiochemii - podkreśla prof. Dawid Siodłak.

Po raz drugi prowadzony będzie także nabór na farmację. To odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku, ale też konsekwencja powstania Wydziału Lekarskiego i rozwijania na UO kierunków okołomedycznych.

Studia farmaceutyczne trwają 5,5 roku. Po dziesiątym semestrze i obronie pracy magisterskiej realizowany jest w ramach programu studiów (jedenasty semestr) półroczny staż w aptekach, którego zaliczenie jest konieczne do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu farmaceuty.

- Nasi studenci zdobywają nie tylko fachową wiedzę. Uczą się też dyscypliny, obowiązkowości,dokładności, jaką wymusza rytm pracy laboratoryjnej. Te wartości są doceniane przez pracodawców, nawet jeśli nasi absolwenci nie pracują w wyuczonym zawodzie - podkreśla dziekan wydziału.

Na pierwszy rok wszystkich trzech kierunków Wydział Chemii planuje przyjąć ok. 90 studentów.
- Zapraszamy maturzystów. Nie bójcie się chemii, nie bójcie się wyzwań - zachęca prof. Dawid Siodłak.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska