Jednak się łączą! Rektorzy Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu podpisali porozumienie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Marek Masnyk (rektor UO) i dr hab. Tomasz Halski (rektor PMWSZ) podpisali porozumienie o połączeniu uczelni.
Prof. Marek Masnyk (rektor UO) i dr hab. Tomasz Halski (rektor PMWSZ) podpisali porozumienie o połączeniu uczelni.
Po pięciu latach negocjacji rektorzy Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu porozumieli się. Konsolidacja uczelni nastąpi 15 lipca, a 6 października rozpoczną pierwszy wspólny rok akademicki.

Porozumienie o włączeniu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w strukturę Uniwersytetu Opolskiego podpisali w czwartek w Warszawie rektorzy obu uczelni - dr hab. Tomasz Halski i prof. Marek Masnyk.

Sprawę ma przypieczętować rychłe rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szkoła medyczna wejdzie w struktury uniwersytetu jako Wydział Nauk o Zdrowiu. Wraz z Wydziałem Lekarskim UO tworzyć będzie Collegium Medicum. Jego szefem, w randze prorektora UO, zostanie rektor-elekt PMWSZ (na tej uczelni wybory odbędą się dopiero pod koniec maja).

- Uważam, że nasze porozumienie to dobra informacja dla regionu - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dr hab. Tomasz Halski rektor PMWSZ.

- Pięć lat to okres dobrego narzeczeństwa, które sfinalizowaliśmy osiągniętym porozumieniem o budowaniu nowego ładu w świecie akademickim Opola, polegającym na połączeniu potencjałów dydaktycznych i naukowych. Niezwykle cenię ponadpiętnastoletni dorobek PMWSZ. Możemy wspomóc i wspierać ten moduł nauki i kształcenia, ale też czerpać wiedzę i doświadczenie szkoły medycznej w zawodach okołomedycznych - podkreślił prof. Marek Masnyk, rektor UO.

Obaj rektorzy zgodnie stwierdzili, że wypracowany został taki model łączenia potencjałów, który da satysfakcję obu stronom, bo rzecz nie w ambicjach jednej czy drugiej strony. Połączenie to kwestia być albo nie być dla akademickiego Opola. Położone między dużymi ośrodkami Wrocławia oraz Katowic i Krakowa, może z nimi rywalizować tylko jako ośrodek silny, wieloprofilowy i zgodnie działający.

- Dla środowiska PMWSZ ważne było utworzenie Collegium Medicum i to jest zapisane w porozumieniu - powiedział rektor Halski. - To daje szansę na prawdziwą współpracę w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Pracownicy uczelni medycznej mają przez cztery lata (czyli przez kadencję) zagwarantowaną pracę oraz dotychczasowe warunki płacowe.

Studenci "Medycznej" staną się studentami UO, ale poza nazwą niewiele się dla nich zmieni. W tych samych salach uczyć ich będą dotychczasowi wykładowcy, a system kształcenie pozostanie bez zmian.

Kandydaci na tę uczelnię - proces rekrutacji, jak wszędzie, już się rozpoczął - od października będą studentami UO.

Połączone uczelnie stworzą środowisko 9400 studentów i prawie 800 pracowników naukowo-dydaktycznych.

Na połączeniu uczelnia zyska finansowo. Podczas rozmów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego padło nawet hasło Opole+. Nowa uczelnia otrzyma dodatkowe wsparcie w wysokości 3 proc. połączonych budżetów przez pięć lat. Rocznie do kasy powiększonego uniwersytetu wpłyną 4 mln zł. Uniwersytet będzie też korzystać z funduszy konsolidacyjnych i nowych konkursów na aparaturę badawczą. Władze resortu obiecały pod tym względem "dopieścić" Opole.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska