Prof. Jacek Lipok nowym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Wygrał miażdżącą liczbą głosów

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Kadencja rektora elekta rozpocznie się 1 września.
Kadencja rektora elekta rozpocznie się 1 września. Łukasz Biernacki
Aż 71 ze 100 możliwych głosów padło na prof. dr hab. Jacka Lipoka w wyborach na rektora Uniwersytetu Opolskiego. Rektor elekt już wkrótce zajmie miejsce ustępującego prof. dr hab. Marka Masnyka i przejmie władzę nad uczelnią.

Wybory na rektora Uniwersytetu Opolskiego odbyły się w środę 10 kwietnia w auli błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. 100 elektorów - wybranych spośród kadry akademickiej i studentów - w tajnym głosowaniu zdecydowało o tym kto będzie kierował działalnością uczelni przez następne 4 lata. Kandydatami na rektora byli dwaj przedstawiciele nauk ścisłych, prof. Jacek Lipok i prof. Arkadiusz Nowak. Przy stu procentach poprawnie wypełnionych kart do głosowania stosunek głosów oddanych na kandydatów wyniósł 71 do 29.

Po ogłoszeniu wyników ustępujący rektor prof. Marek Masnyk złożył gratulacje rektorowi elektowi. Powiedział też, że liczy na to, że będzie kontynuował inicjatywy, które zostały już podjęte na uczelni w poprzedniej kadencji.

- Ten mandat profesora Lipoka uważam za bardzo mocny w społeczności akademickiej. To jest wyraz zaufania i nadziei, jaka jest dostrzegana wobec kontynuowania władz polityki uniwersytetu na następną kadencję – powiedział prof. Marek Masnyk.

Nowy rektor w pierwszej przemowie po ogłoszeniu wyników wyborów zapowiedział, że w swojej pracy będzie przywiązywał dużą wagę do zwiększania rangi i prestiżu uniwersytetu.

- W naszej uczelni tkwi ogromny potencjał. Udowodniliśmy to poprzez wyniki ostatniej ewaluacji, ale udowadniamy też to na co dzień. Nasze osiągnięcia są coraz szerzej doceniane. Jesteśmy rozpoznawalną uczelnią i to będzie główny kierunek naszych działań – mówił prof. Jacek Lipok.

Swoje nadzieje na rozwój uczelni mimo wyborczej porażki przedstawił też prof. Arkadiusz Nowak. Podkreślił on, że mimo programowych różnic wraz z profesorem Lipokiem łączy ich troska o dobro uczelni oraz jej pracowników i studentów.

- Dziękuję wszystkim swoim zwolennikom. Proszę też o to, abyśmy pracowali wspólnie na program, który przedstawił mój kontrkandydat. Zresztą nasze programy były dosyć podobne, a te różnice, które wykazaliśmy, nie są aż tak fundamentalne, by nie można było współpracować – powiedział prof. Arkadiusz Nowak.

Kadencja rektora elekta rozpocznie się 1 września i potrwa do 2028 roku. Prof. Jacek Lipok jest chemikiem i biotechnologiem. Specjalizuje się on w agronomii i chemii ekologicznej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska