Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Kiedy pogrzeb rektora PO? W poniedziałek, wtorek i środę pożegnanie, główne uroczystości w czwartek

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Zmarł tragicznie 18 lipca 2019 roku w wieku 55 lat.
Prof. Marek Tukiendorf nie żyje. Zmarł tragicznie 18 lipca 2019 roku w wieku 55 lat. Politechnika Opolska
Pogrzeb rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa, odbędzie się w czwartek (25 lipca) w Opolu - podała uczelnia. W poniedziałek, wtorek i środę uroczystości pożegnalne.

Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek, 25 lipca 2019 roku o godzinie 13:00 w Katedrze Opolskiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - poinformował prorektor ds. nauki, prof. Marian Łukaniszyn, na stronie internetowej politechniki.

Szczegółowy program uroczystości będzie opublikowany po weekendzie.

Trumna z ciałem prof. Marka Tukiendorfa będzie wystawiona w poniedziałek (22 lipca) i wtorek (23 lipca) od godziny 18:00 do 19:00, a w środę (24 lipca) od godziny 14:30 do 15:00 w kaplicy przy Kościele św. Anny w Czarnowąsach (w północnej części cmentarza, na wprost bramy wejściowej). Wystawienie będzie połączone z różańcem.

Prof. Marek Tukiendorf zmarł tragicznie w środę, 17 lipca, wieczorem. Przyczynę jego śmierci bada prokuratura.

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prof. Marka Tukiendorfa, jest wystawiona w Rektoracie Politechniki Opolskiej (budynek nr 7, II kampus, ul. Prószkowska 76, I piętro sala 114).

Marek Tukiendorf urodził się 9 października 1964 w Polskiej Cerekwi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był polskim chemikiem, specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim, w latach 2005–2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Opolskiej oraz rektora Politechniki Opolskiej w kadencjach 2012–2016 i od 2016 do dziś.

Był też wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przewodniczył Kapitule Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce „Interstudent”. Jest autorem blisko 200 publikacji i opracowań.

Z wykształcenia inżynier chemik. W 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, przemianowanej następnie na Politechnikę Opolską. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej.

Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE (Federal Cluster of Excellence MERGE). Był organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016.

Był organizatorem opolskiego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT).

Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Politechniki Pekińskiej wielokrotnie nagradzany przez polskie i zagraniczne uczelnie.

Był wyróżniony tytułem „Zasłużony Obywatel” miasta Opola oraz gminy Polska Cerekiew.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska