Prószków. Gdzie w nocy szukać lekarza?

Archiwum
Archiwum
Mieszkańcy się boją, że trudno im będzie dostać się do lekarza w nocy lub w święta. - Pomocy można teraz szukać wszędzie - uspokaja NFZ.

Dotąd w razie zachorowania, w nocy albo w święta, jeździliśmy do Opola. Teraz NFZ przydzielił nas aż do Niemodlina - denerwuje się Róża Malik, burmistrz miasta i gminy Prószków. - To jakiś absurd. To o 13 kilometrów dalej niż do Opola, w którym od wielu już lat znajdowaliśmy pomoc lekarską w razie nagłej potrzeby.

Z Prószkowa do Niemodlina nie ma żadnego bezpośredniego połączenia komunikacyjnego. Zdezorientowani mieszkańcy, zwłaszcza starsi, schorowani, nie mający samochodów, obawiają się, że teraz dużo trudniej im będzie dostać się w nocy do lekarza w Niemodlinie.

- Nawet nie wiem, jak tam jechać - martwi się jedna z mieszkanek gminy. - Chyba najpierw do Opola autobusem, a stamtąd jakoś dalej. Śmiechu warte, może lepiej zaraz umrzeć - dodaje z goryczą.

Zmiany w systemie nocnej i świątecznej opieki medycznej zaniepokoiły zwłaszcza prószkowskich niepełnosprawnych.

- Ja na szczęście mam żonę i syna, ale dobrze wiem, jaki mają kłopot, gdy trzeba mnie gdzieś zawieźć - denerwuje się Jan Przybyła, poruszający się na elektrycznym wózku. - Nas, niepełnosprawnych, jest kilku w Prószkowie, a nie wszyscy mają kogoś do pomocy. Kto ich zawiezie tak daleko? To głupota dawać na przetarg zdrowie ludzi, to nie roboty drogowe. Chciałbym, żeby ten, co to wymyślił, miał tyle do lekarza, co my teraz!

Opolski oddział NFZ przekonuje, że zmiany, których obawiają się prószkowianie, wprowadzono właśnie dla dobra pacjentów.

- Rzeczywiście po ostatnim przetargu nocną i świąteczną opiekę medyczną nad mieszkańcami gminy Prószków sprawuje NZOZ Medyk z Niemodlina - potwierdza Renata Kuczek, kierowniczka działu monitorowania świadczeń NFZ w Opolu. - Jednak zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci nie są przypisani do żadnego konkretnego świadczeniodawcy. Mogą teraz szukać pomocy lekarskiej tam, gdzie mają najbliżej. Niezależnie od miejsca zamieszkania. A dyżurujące placówki mają obowiązek ich przyjąć.

Nocna i świąteczna opieka medyczna zmieniła się w całej Polsce od 1 marca, na mocy decyzji prezesa NFZ. Utworzone zostały obszary taką opiekę organizujące i zapewniające. Na Opolszczyźnie tych obszarów jest trzynaście.

W powiecie opolskim mieszkańcy gmin: Popielów, Murów, Dobrzeń Wlk., Turawa, Ozimek i Chrząstowice podlegają Szpitalowi św. Rocha w Ozimku, a Komprachcic, Prószkowa, Tułowic i Niemodlina - NZOZ "Medyk" w Niemodlinie. Mieszkańcy gmin Dąbrowa, Tarnów Opolski i miasta Opola należą do NZOZ Optima w Opolu. Zarządzenie prezesa NFZ mówi jednak wyraźnie, że: "Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z dowolnego punktu nocnej opieki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska