Przed nami Noc Biologów na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Noc biologów będzie się odbywała m.in. w  Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zajęcia poprowadzą opolscy paleontolodzy. W programie wykład; „Epoka Lodowcowa - kiedy światem rządziła megafauna” i wystawa „Paleontologiczne skarby Ziemi Opolskiej”.
Noc biologów będzie się odbywała m.in. w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zajęcia poprowadzą opolscy paleontolodzy. W programie wykład; „Epoka Lodowcowa - kiedy światem rządziła megafauna” i wystawa „Paleontologiczne skarby Ziemi Opolskiej”. Anna Grudzka
Kilkanaście wykładów, pokazów i warsztatów zaplanowano w ramach Nocy Biologów 2017. Największą atrakcją będzie wystawa sztucznych serc i zastawek, które przyjadą na UO z Zabrza.

Noc Biologów odbędzie się w najbliższy piątek (13 stycznia). W tym dniu wydziały przyrodnicze większości polskich uczelni otwierają się dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Taka nietypowa, wieczorna forma popularyzacji wiedzy doskonale sprawdziła się w przypadku Nocy Muzeów, dlatego biolodzy z UO organizują ją w Opolu po raz kolejny - podkreślają organizatorzy.

- Noc Biologów to ogólnopolska impreza, której głównym celem jest popularyzowanie nauk biologicznych i kierunków przyrodniczych. Jesteśmy jedyną uczelnią w regionie, która włączyła się w akcję. Przygotowując program zadbaliśmy, by uczestnicy mieli do wyboru aktywności związane z całym spektrum ich biologicznych zainteresowań. Będą zajęcia od paleontologii do bioinżynierii - podkreśla dr Dariusz Ziaja z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, jeden z organizatorów Nocy Biologów. Impreza rozpocznie się o 16 i potrwa prawie do godz. 21. Będzie się odbywała równolegle w trzech miejscach Uniwersytetu Opolskiego.

Pierwsze z nich to Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zajęcia poprowadzą opolscy paleontolodzy. W programie wykład; „Epoka Lodowcowa - kiedy światem rządziła megafauna”, wystawa „Paleontologiczne skarby Ziemi Opolskiej” oraz warsztaty plastyczne z użyciem technik, jakich używali nasi prehistoryczni przodkowie.

Zajęcia odbędą się także w budynku głównym uczelni przy ul. Oleskiej 48. Tam można będzie posłuchać dwóch wykładów: „Dlaczego mój głos brzmi inaczej, gdy słyszę go z nagrania?” oraz „Wampiry w świetle dnia: substancje bioaktywne w świecie grzybów”. Zaplanowano też pokazy różnych doświadczeń pod tytułem „Kolorowa chemia”

W siedzibie Katedry Biosystematyki (ul. Oleska 22) można będzie z kolei zobaczyć wystawę owadów i pajęczaków, wziąć udział w quizie pod hasłem „Czy jesteś mądrzejszy od Darwina?” albo też pogłaskać karalucha (lub innego owada) w stworzonym przez studentów Kąciku Strachu.

- Wisienką na torcie wszystkich wydarzeń będzie prezentacja sztucznych serc, które przywiozą ze sobą przedstawiciele Pracowni Sztucznego Serca Instytutu Protez Sercowych w Zabrzu. Będzie nie tylko pokaz fantomów z zainstalowanymi, pracującymi sztucznymi sercami: częściowo i całkowicie wszczepialnymi, ale też wystawa sztucznych zastawek serca oraz pokaz filmów związanych z wszczepianiem sztucznych serc - mówi dr Ziaja.

Przewidziano też spotkanie z przedstawicielami Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza . - To spotkanie ma dla nas ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście powołania w Opolu kierunku lekarskiego. - dodaje.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, szczegółowy program można znaleźć na www.nocbiologow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska