Przedstawiciele mniejszości niemieckiej z całej Polski spotkali się na Górze św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pprof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, został podczas zjazdu uhonorowany Medalem VdG za szczególne zasługi.
Pprof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, został podczas zjazdu uhonorowany Medalem VdG za szczególne zasługi. VdG
W domu pielgrzyma na Górze św. Anny odbył się tam w piątek 52. Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Podczas zebrania przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida zdał relację z działalności VdG w minionym roku; wspomniał m.in. o trwających projektach, które mimo pandemii mogły zostać zrealizowane.

- Uruchomiono również w tym roku nowe projekty, "które dzięki decyzji Bundestagu z 2019 r. dają nam możliwość doprowadzenia niemieckiej grupy etnicznej na jakościowo wyższy poziom oraz przeciwdziałania negatywnym zjawiskom - mówił (...). Zupełnie nową jakość oferują nowe instytucje, które mogły powstać dzięki otrzymanym z Niemiec środkom. Chodzi tu o otwarte na początku czerwca Centrum młodzieżowe oraz powstające Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.

- Chcielibyśmy podziękować naszym licznym partnerom, którzy w obliczu pandemii razem z nami dostosowali swoje warunki i tym samym dali nam możliwość kontynuowania naszych działań w nowej formie − podsumował Bernard Gaida.

W podziękowaniu za to wsparcie prof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, został podczas zjazdu uhonorowany Medalem VdG za szczególne zasługi.

Do grona organizacji członkowskich Związku Niemieckich Stowarzyszeń przyjęte zostały dwie organizacje: Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Sztumsko-Dzierzgońskiej oraz Związek Ludności Niemieckiej w Gdyni. Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji z Gosławic uzyskało status organizacji zrzeszonej.

Ważnym punktem Zjazdu było również ustanowienie statuetki "Gratias agimus" - nagrody VdG, mającej na celu uhonorowanie osób, które "jako rządzący, politycy, działacze społeczni, duchowni i pracownicy kultury (...) dążą do jedności i pokoju. Gdyż, jak czytamy w uzasadnieniu nagrody „wierzymy, że prawdziwa, bogata i silna własna tożsamość pozwala docenić i szanować tożsamość innych oraz pozostawać otwartym".

Delegaci przyjęli także rezolucję z okazji 30-lecia istnienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

Jubileusz istnienia ZNSSK zbiega się z 30. rocznicą zawarcia historycznego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej
współpracy pomiędzy Polską a Niemcami - przypomnieli. - Stał się on podstawowym dokumentem, który Niemcom na Śląsku, Pomorzu, Warmii, Mazurach i w innych częściach kraju nadał status mniejszości narodowej, a co za tym idzie, szansę na przerwanie trwającego od 1945 roku procesu dyskryminacji narodowej, językowej i kulturowej prowadzącej do utraty własnej tożsamości. W preambule państwa zadeklarowały, że są świadome „odpowiedzialności za zbudowanie Europy nowej, wolnej i zjednoczonej przez prawa człowieka, demokrację i ideę państwa prawa”.

Z idei praw człowieka wynikają indywidualne i zbiorowe prawa mniejszości narodowych, które znalazły swoje miejsce w odniesieniu do członków mniejszości niemieckiej: „mają prawo, indywidualnie lub wespół z innymi członkami swej grupy, do swobodnego wyrażania, zachowania i rozwijania swej tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej bez jakiejkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli. Mają prawo do pełnego i skutecznego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w warunkach pełnej równości wobec prawa” - czytamy w dokumencie.

(…) Odwołując się do cytowanego fragmentu „traktatu o dobrym sąsiedztwie” delegaci uważają, że obecny system oświaty dla mniejszości niemieckiej nie stworzył skutecznie „odpowiednich możliwości” do niezbędnej nauki w języku niemieckim. Pomimo znaczącej poprawy sytuacji nauczania języka w porównaniu do czasów PRL, nadal nie istnieją w obszarze zamieszkanym przez mniejszość niemiecką publiczne jednostki oświatowe nauczające w języku niemieckim, a tylko nieliczne czynią to w dwóch językach. W związku z tym Polska nie realizuje w tym zakresie zobowiązań wynikających z ratyfikowanej Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych wymagających skutecznego „udostępnienia edukacji przedszkolnej i szkolnej” w języku niemieckim.

Delegaci upomnieli się także o stosowanie nazw topograficznych w języku niemieckim, prezentację niemieckiej historii i kultury regionów i dostęp do mediów.

Zebranie delegatów ZNSSK apeluje do parlamentarzystów i rządu RP, by w duchu dobrosąsiedzkiego traktatu oraz europejskich wartości podjął stałe i dynamiczne wysiłki w celu pełnej realizacji praw wynikających z traktatu, a zwłaszcza ratyfikowanej EKJRM, a niezbędnych dla zachowania tożsamości narodowej, kulturowej i językowej mniejszości niemieckiej. Delegaci deklarują udział ZNSSK we wszelkich pracach mających na celu istotną poprawę obecności języka i kultury niemieckiej w Polsce oraz sytuację jego użytkowników, będących częścią współczesnego społeczeństwa RP, jej dziedzictwa kulturowego, ale także wielokulturowego bogactwa Europy - napisali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hobbysta
Chciałem zamówić kopię statuetki "Gratias agimus" a przez pomyłkę zamówiłem książkę "Anus mundi" Wiesława Kielara. Ta pomyłka otworzyła mi oczy na coś co tylko diabeł mógł wymyśleć. Zgroza.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie