Przedszkolaki i uczniowie zaproszeni do sądu w Oleśnie [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości w Sądzie Rejonowym w Oleśnie. SR Olesno
Z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości dzieci mogły zobaczyć salę rozpraw, niebieski pokój przeznaczony do przesłuchiwania osób pokrzywdzonych, a także pomieszczenie zatrzymań, czyli cele, w której przebywają doprowadzani przez policję oskarżeni.

Po raz kolejny sędziowie z Sądu Rejonowego w Oleśnie zaprosili uczniów. W marcu sale rozpraw zwiedzali licealiści, tym razem przedszkolaki i uczniowie podstawówki.

Okazją był obchodzony niedawno Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Upamiętnia on rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, zamordowanego 23 maja 1992 roku przez sycylijska mafię. Sędzia Falcone bezkompromisowo i niestrudzenie walczył o sprawiedliwość.

Inicjatorem ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności „Medel" oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia".

- Jest to wspaniała okazja, aby docenić wymiar sprawiedliwości, zarówno pracę sędziów, pracowników sądów oraz przedstawicieli zawodów prawniczych - uważa Agnieszka Łyniewska, sędzia Sądu Rejonowego w Oleśnie.

Sędziowie zaprosili uczniów klasy VI b szkoły podstawowej nr 3 w Oleśnie, szkoły podstawowej w Kowalach, przedszkolaków z przedszkola w Kowalach oraz przedszkolaków z niepublicznego przedszkola prowadzonego przez siostry felicjanki w Praszce.

Dzieci zwiedzały salę rozpraw, niebieski pokój przeznaczony do przesłuchiwania osób pokrzywdzonych (także dzieci), a także pomieszczenie zatrzymań, czyli cele, w której przebywają doprowadzani na salę rozpraw przez policję oskarżeni.

Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego sędzia na plakacie zachęcającym do uczestniczenia w obchodach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości ma zakryte oczy, a w rękach trzyma wagę i miecz. Jest to nawiązanie do starożytnej bogini sprawiedliwości Temidy, która zasłonięte oczy są oznaką bezstronności sędziego, waga w ręku symbolizuje mierzenie win i zasług, a miecz nieuniknioną karę za łamanie prawa.

- Uczniowie dowiedzieli się, że 2 kwietnia upłynęło 20 lat od dnia uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polski, a także że w tym roku mija 100 lat od powstania Sądu Najwyższego - dodaje sędzia Agnieszka Łyniewska. - Sąd Najwyższy powstał w 1917 r., to jest o rok wcześniej, niż Polska odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów.

Dzieci mówiły, że dla nich sprawiedliwość oznacza przede wszystkim to, że nie wolno skazać osoby, która nie jest winna.

Na pytanie kto to jest sędzia, przedszkolaki odparły, że to osoba, która zna się na piłce nożnej, bo przecież sędziowie prowadzą mecze piłkarskie!

Zdaniem dzieci niebieski pokój nie jest dostatecznie niebieski.

Największą frajdę dzieciom sprawiło zwiedzenie pomieszczenia zatrzymań dla oskarżonych.

Obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w Oleśnie przygotowały: sędzia Agnieszka Łyniewska, referendarze sądowi: Bożena Bugajska-Istek i Magdalena Pawlik, kierownik administracyjny sądu Violetta Kaczmarczyk, informatyk Krystian Musiał oraz sekretarz Marzena Ceglarz.

Opolskie info 9.06.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska