Przekaż 1 proc. podatku. Pomóż, to nic nie kosztuje

Joanna Mentel [email protected] 77 44 32 566
Coraz więcej podatników wspiera organizacje pożytku publicznego. (fot. archiwum/mj)
Coraz więcej podatników wspiera organizacje pożytku publicznego. (fot. archiwum/mj)
Coraz więcej Polaków przekazuje na konto wybranej organizacji pożytku publicznego 1 procent swojego podatku. Z każdym rokiem społeczna świadomość rośnie.

Od 8 lat polscy podatnicy sami mogą decydować, jak chcą wykorzystać 1% podatku. Zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2003 r., nr 96, poz. 873 z późn. zmianami), która weszła w życie 1 stycznia 2004 r., pieniądze można przekazywać na rzecz organizacji pożytku publicznego, wspierając m.in. leczenie chorych dzieci, hospicja czy schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Zobacz: Przekaż 1 proc. podatku. Ta pomoc nic nie kosztuje

Aby sięgnąć po 1% podatku, organizacje pozarządowe (z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych) oraz spółki kapitałowe nie prowadzące działalności gospodarczej muszą mieć status organizacji pożytku publicznego.

Taka organizacja powinna też spełniać dodatkowe kryteria, dotyczące m.in. jawności działania czy kontroli w organizacji.

Na organizacji pożytku publicznego ciąży obowiązek sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydano pieniądze przekazywane przez darczyńców.

Z każdym rokiem świadomość podatników rośnie

Rok temu 1% podatku na OPP przekazał co trzeci Polak. Jak obliczyli specjaliści, to ponad sto razy więcej niż w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

1% podatku na konto OPP przekazują najczęściej podatnicy z wyższym wykształceniem, najmniejsze zainteresowanie tą formą wsparcia wykazują Polacy z wykształceniem zawodowym oraz emeryci.

Zwiększająca się lawinowo liczba wpłat to zasługa m.in. ustawodawcy, który od 1 stycznia 2007 roku znacznie uprościł procedury. Wcześniej podatnik musiał osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie OPP, a następnie odliczyć tę kwotę w rozliczeniu rocznym. Obecnie na wniosek podatnika (wyrażony w zeznaniu rocznym) 1% na konto bankowe OPP przekazuje naczelnik urzędu skarbowego. W tym roku wprowadzono kolejne udogodnienia.

- Rok temu trzeba było wpisać pełną nazwę organizacji i dokładne dane, w tym wystarczy podać numer wpisu OPP do Krajowego Rejestru Sądowego i kwotę, którą należy zaokrąglić do pełnych dziesiątych groszy - tłumaczy Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Opolu.

1% to z pozoru niewiele, ale dla organizacji to spory zastrzyk gotówki. Zdaniem Mieczysławy Kwolek-Pawełczak z opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Ludzi Uzależnionych „To człowiek” tego typu wpłaty mają jednak nie tylko materialny wymiar.

- Dzięki temu 1 procentowi stajemy się bardziej empatyczni - mówi z przekonaniem. - Świadomość własnych możliwości i wpływu na rzeczywistość jest ważna, bo dzięki niej rodzą się też więzi lokalne.

Stowarzyszenie dzięki corocznym wpływom może np. prowadzić bezpłatnie zajęcia profilaktyczne w szkołach, które nie mają na to pieniędzy.

Jeśli nie zdecydowaliście jeszcze, kogo chcecie wesprzeć, warto przejrzeć stronę www.pozytek.gov.pl. Znajdziecie tam wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010.

Jak przekazać 1 procent podatku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska