Przelicz ponownie swój zasiłek

Redakcja
Grażyna Serwinowska, ekspert z Wydziału Zasiłków  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.
Grażyna Serwinowska, ekspert z Wydziału Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.
Na pytania czytelników odpowiada Grażyna Serwinowska, ekspert z Wydziału Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

- 1 września 2009 r. wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Pracodawca wyrównał mi tylko zasiłek macierzyński od 20 sierpnia 2006 r. do 9 grudnia 2006 r. wraz z odsetkami. Nie wypłacił mi natomiast wyrównania zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy od 10 lipca 2006 r. do 19 sierpnia 2006 r. Czy mam prawo do tych pieniędzy? - pyta Magda W.
- Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. W związku z tym przeliczeniu podlegają zasiłki za okres 3 lat, liczony od daty wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.

Zasiłek podlega ponownemu ustaleniu, nawet jeśli jeden dzień mieści się w danym 3-letnim okresie. Wówczas wypłaty wyrównania dokonuje się za cały nieprzerwany okres pobierania zasiłku. Pracodawca postąpił prawidłowo, dokonując wyrównania zasiłku macierzyńskiego za okres od 20 sierpnia 2006 r. do 9 grudnia 2006 r. Natomiast prawo do wyrównania zasiłku chorobowego za okres od 10 lipca 2006 r. do 19 sierpnia 2006 r. nie przysługuje, albowiem uległo przedawnieniu.

- Czy powinnam wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego? Otrzymuję stałe miesięczne wynagrodzenie. - pyta Małgorzata z Nysy.
- Jeżeli otrzymywała Pani wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie i żadne inne składniki, nawet płatne jednorazowo, nie były Pani wypłacane, to pracodawca, ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, uwzględnił pełne Pani wynagrodzenie.
Za wynagrodzenie przyjmowane do celów obliczenia świadczeń chorobowych uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (tj. odpowiadających 18,71% do 30.06.2007 r., 15,71% od 01.07.2007 r. i 13,71% od 01.01.2008 r.). Zatem w tym przypadku wyrok TK nie ma zastosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska