Przełomowy projekt studenta Politechniki Opolskiej. To urządzenie do przezskórnego odbierania dźwięków pojazdów dla osób niesłyszących

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W społeczeństwie, w którym słyszenie jest normą, istotne jest zrozumienie, że chodzi nie tylko o sam dźwięk, ale także o możliwość definiowania go i właściwą reakcję na niego
W społeczeństwie, w którym słyszenie jest normą, istotne jest zrozumienie, że chodzi nie tylko o sam dźwięk, ale także o możliwość definiowania go i właściwą reakcję na niego Politechnika Opolska
Innowacyjne urządzenie opracowane przez Jakuba Zeleka rewolucjonizuje sposób, w jaki osoby niesłyszące będą odbierać bodźce dźwiękowe pojazdów uprzywilejowanych. Jego projekt, który powstał w ramach pracy dyplomowej na Politechnice Opolskiej, zdobył uznanie środowiska i wygrał prestiżowy ogólnopolski konkurs.

Bezpieczeństwo osób niesłyszących mocno się poprawi

Nowe urządzenie, o rozmiarze zbliżonym do zegarka na rękę, ma za zadanie stymulować skórę w momencie wykrycia dźwięku nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego. Każdy sygnał dźwiękowy jest jednocześnie połączony z charakterystyczną wibracją, dostarczając informacji sensorycznej osobom niesłyszącym lub słabosłyszącym. Jest to szczególnie istotne dla tych osób, które poruszają się po mieście pieszo lub prowadzą samochód, nieświadome zbliżającego się pojazdu, zwłaszcza że takie pojazdy zazwyczaj poruszają się szybko.

– Wybrałem taki temat pracy dyplomowej przede wszystkim dlatego, że mój dziadek z wiekiem tracił słuch. Warto zwrócić uwagę, że z roku na rok liczba osób niesłyszących rośnie: obecnie na świecie to ok. 70 milionów ludzi – relacjonuje inż. Jakub Zelek, który ukończył inżynierię biomedyczną na Politechnice Opolskiej.

W ramach pracy dyplomowej zaprojektował i zbudował urządzenie do przezskórnego odbierania bodźców dźwiękowych.

Projekt studenta Politechniki Opolskiej jest na miarę XXI wieku

Olgierd Kosiba, prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST, podkreśla, że w społeczeństwie, w którym słyszenie jest normą, istotne jest zrozumienie, że chodzi nie tylko o sam dźwięk, ale także o możliwość definiowania go i właściwą reakcję na niego.

- Urządzenie to jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo, które jest kluczowym aspektem naszego życia – tłumaczy prezes Kosiba.

Dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej, podkreśla również, że rola inżynierów w opracowywaniu technologii wspierających osoby z niepełnosprawnościami jest kluczowa.

- Trzeba jednak pamiętać, że w tego typu działalności naukowej i zawodowej potrzeba nie tylko nieprzeciętnego talentu, lecz także empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Pan Jakub Zelek ma to wszystko: talent i wyjątkową wrażliwość – zaznacza dr Agnieszka Kossowska.

Sukces pracy dyplomowej inż. Jakuba Zelka został doceniony przez jury konkursu Engineer 4 Science 2023, który ma na celu wyszukiwanie i promowanie najbardziej utalentowanych absolwentów polskich uczelni technicznych oraz najbardziej innowacyjnych prac dyplomowych gotowych do wdrożenia na rynek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska