Przemoc w opolskich szkołach

Redakcja
Najwięcej ofiar przemocy jest w opolskich klasach - wynika z badania prowadzonego w ramach kampanii "Szkoła bez przemocy".

Najwięcej ofiar przemocy jest w gimnazjach, a najmniej w szkołach ponadgimnazjalnych. Opolszczyzna jest na czele tego rankingu.

W środę zostały ogłoszone badania prowadzone w ramach kampanii "Szkoła bez przemocy". W ich trakcie ankieterzy przepytali ponad 12 tysięcy uczniów i ponad 4 tysiące nauczycieli w całej Polsce. Na tej podstawie oceniono kondycję, w jakiej znajdują się polskie szkoły.

Uczniowie z naszego regionu i z województwa lubelskiego najczęściej padają ofiarami przemocy (chodzi zarówno o przemoc fizyczną, jak i słowną, na przykład przezywanie itp.). Badania pokazują, że przemocy doświadczyło pięćdziesiąt procent naszych uczniów.

- Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka - mówi Romualda Krężałek-Leszczyńska, pedagog ze szkoły podstawowej nr 21 w Opolu. - Na naszym terenie mamy do czynienia z rozbiciem rodzin. Część rodziców wyjeżdża na Zachód, a dzieci czują się opuszczone. Poza tym nie bez wpływu na poziom agresji dzieci jest u nas wysoki wskaźnik rozwodów.
Z badań opublikowanych w "Diagnozie szkolnej 2008" wynika, że uczniowie z niepełnych rodzin częściej są ofiarami i sprawcami przemocy. W Polsce w niepełnych rodzinach żyje 18 procent uczniów.

- Wskaźnik osamotnienia dzieci z takich rodzin jest blisko dwukrotnie wyższy niż u ich rówieśników - mówi prof. Janusz Czapiński, autor "Diagnozy". - Równie źle jest z poczuciem szczęścia i zadowolenia. Zatem dzieci nie tylko sprawiają problemy, ale gorsza jest również ich kondycja psychiczna.

Jeżeli chodzi o poziom przemocy, to pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu. Najbardziej agresywni są młodzi mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

W rankingu kondycji szkół zajmujemy również niechlubne trzecie miejsce, czyli jesteśmy w czołówce najgorszych. W jej ocenie brano pod uwagę liczbę ofiar i sprawców przemocy, częstotliwość występowania zjawiska narkomanii, picia alkoholu i palenia tytoniu, ale także opinie uczniów i nauczycieli o swojej szkole.
Najlepsze opolskie szkoły w skali od 0 do 100 punktów (maksymalne natężenie oznak patologii) dostały 22 punkty, a najgorsze 27 punktów. Przebadane szkoły z województwa opolskiego uzyskały w sumie 25 punktów.

- Oczywiście wyciągniemy z tego raportu wnioski, ale najpierw musimy dokładnie się z nim zapoznać - mówi Waldemar Kraśnikiewicz z Opolskiego Kuratorium Oświaty.

Raport przekazaliśmy już kuratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska