Przeszczep krzyżowy. Dwie pary wymieniły się nerkami

  Przeszczep krzyżowy. Dwie pary wymieniły się nerkami

  JW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przeszczep krzyżowy, zgodnie z polskim prawem jest możliwy, jeżeli bliska dla biorcy osoba może zostać dawcą i chce nim być, ale ze względów medycznych nie może pomóc akurat tej osobie, z którą jest związana. Zamiast mężowi, pani Edyta oddala nerkę pani Magdalenie, natomiast Robert został dawcą dla potrzebującego przeszczepu Krystiana.
  1/30
  przejdź do galerii

  ©USK Wrocław

  To piąty przeszczep w Polsce i drugi we Wrocławiu. Jednak po raz pierwszy wszystkie procedury zostały przeprowadzone w szpitalu przy Borowskiej. Wcześniej w 2017 roku wykonano tu pierwszy na Dolnym Śląsku przeszczep krzyżowy, ale w procedurach uczestniczył także Uniwersytecki Szpital z Bydgoszczy

  Tradycyjny przeszczep nerki od dawcy żywego ma prosty schemat. Dawca oddaje nerkę biorcy. Przeszczep krzyżowy to już bardziej skomplikowana sprawa. Bo dawca nie oddaje organu swojemu biorcy. I tak zamiast mężowi, Edyta oddala nerkę Magdalenie, Robert został natomiast dawcą dla potrzebującego przeszczepu Krystiana .

  Sztuką jest znaleźć dawców z odpowiednią grupą krwi i motywacją.


  Do sukcesu doprowadziła determinacja obu małżeństw. Doświadczenia mieli podobne. Wieloletnie poszukiwania dawców, dializy które ograniczały ich życie. Krystian choruje na przewlekłą chorobę nerek od dzieciństwa, wcześniej miał już dwukrotnie przeszczepioną nerkę. Z pierwszą przeszczepioną nerką żył 13 lat, druga posłużyła mu trzy lata. U Magdaleny odrzut nastąpił 1,5 roku po pierwszym przeszczepie.

  Lekarze podkreślą, że przeszczep krzyżowy jest przede wszystkim trudny organizacyjnie – bo trzeba znaleźć pary, które będą zgodne (morfologicznie i immunologicznie). Przeszczep od dawcy niespokrewnionego wymaga za każdym razem zgody sądu.

  Obie pary pochodzą z Dolnego Śląska. Dziś wszyscy czują się dobrze. Po przeszczepie oba małżeństwa bardzo się zaprzyjaźniły. Twierdzą że będąc genetycznymi bliźniakami są jak rodzina.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Warto zobaczyć

  Diety