Przez bunkry do muzeum

Zeszyty oświęcimskie nr 18/Regiopedia
Zdjęcie obozu Blechhammer
Zdjęcie obozu Blechhammer Zeszyty oświęcimskie nr 18/Regiopedia
Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu wraz z pasjonatami historii ze stowarzyszenia Blechhammer 1944 chcą stworzyć ścieżkę edukacyjną śladami II wojny światowej.

Na trasie mają się znaleźć pozostałości obozów jenieckich, budowle militarne powstałe w czasach Trzeciej Rzeszy (m.in. schrony), a także muzeum poświęcone pamięci lotników z 15. Powietrznej Armii Stanów Zjednoczonych, którzy brali udział w bitwie o Kędzierzyn w 1944 roku.

W muzeum wciąż przybywa pamiątek z tamtego okresu, niedawno trafiła tam opaska dziewczyny służącej w niemieckiej obronie przeciwlotniczej. Zginęła ona podczas jednego z nalotów. Opaskę stowarzyszenie Blechhammer 1944 otrzymało od byłego niemieckiego żołnierza służącego w okolicach Kędzierzyna, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

20-kilometrowy szlak ma prowadzić m.in. przez kędzierzyńskie osiedla Blachownia, Azoty i Sławięcice. Urząd miasta chce pozyskać na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej. Do wzięcia z Brukseli na ten cel jest blisko 15 tysięcy euro. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska