Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Opolu. Od soboty są już pełnoprawnymi żołnierzami. Gratulował im wiceminister MON [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wiceminister Ociepa zwrócił się do żołnierzy, aby nie rozglądali się za poszukiwaniem współczesnych bohaterów, bo ci - jak mówił Ociepa - służą dziś w Wojsku Polskim
Wiceminister Ociepa zwrócił się do żołnierzy, aby nie rozglądali się za poszukiwaniem współczesnych bohaterów, bo ci - jak mówił Ociepa - służą dziś w Wojsku Polskim Mateusz Majnusz
W sobotę, 10 grudnia słowa roty przysięgi wypowiedziało prawie 50 ochotników z woj. opolskiego, którzy zostali wcieleni do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Wojska Obrony Terytorialnej już dawno przestały być jedynie teorią i marzeniem, a bardzo szybko potwierdziły swoją zdolność do niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i ratowania życia i dobytku mieszkańców - podkreślał podczas uroczystości Marcin Ociepa, Wiceminister Obrony Narodowej.

Po wprowadzeniu pododdziałów oraz kompanii honorowej na plac Wolności została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Następnie żołnierze WOT dokonali aktu złożenia przysięgi wojskowej na sztandar.

Przysięga zwieńczyła 16-dniowe szkolenie podstawowe, do którego zakwalifikowani zostali mieszkańcy Opolszczyzny. "Szesnastka" dotyczyła osób, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem.

- „Terytorialsi” zgodnie ze swoją misją działają w sytuacjach kryzysowych, bronią suwerenności kraju, a także szerzą wartości patriotyczne. Pokazali to podczas klęsk żywiołowych, z poświęceniem pomagali podczas pandemii albo kiedy trzeba było przyjmować uchodźców wojennych z Ukrainy - tłumaczył wiceminister MON Marcin Ociepa.

Z tego powodu kilkukrotnie podczas uroczystości padło znane już zawołanie żołnierzy WOT: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

Prawdziwi bohaterowie służą dziś w wojsku

Jednocześnie wiceminister Ociepa zwrócił się do żołnierzy, aby nie rozglądali się za poszukiwaniem współczesnych bohaterów, bo ci - jak mówił wiceminister Ociepa - służą dziś w Wojsku Polskim, które realnie na naszej wschodniej granicy i w poszczególnych regionach musi mierzyć się z konkretnymi wyzwaniami.

- Od waszego profesjonalizmu, od waszego oddania zależy życie ludzi. Opolszczyzna zyskuje drugi po Brzegu batalion WOT, co w sposób bezpośredni wzmacnia nasze bezpieczeństwo, ale stanowi także przedmiot naszej dumy. Dzisiejszy dzień pozostanie na zawsze w waszej pamięci, bo złożyć przysięgę to niezwykłe wyróżnienie. Nie tylko dla was, żołnierze, ale także dla waszych bliskich i rodziny. Gdyby nie patriotyczne wychowanie w duchu miłości do ojczyzny, dzisiaj by was tutaj nie było - dodał wiceminister MON.

Ochotnicy służbą dla Polski nadal są poszukiwani

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy około 10 proc. żołnierzy zawodowych, pozostali to żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. Po szkoleniu (8-dniowym dla tych, którzy składali już przysięgę wojskową i 16-dniowym dla pozostałych) mają oni obowiązek raz w miesiącu stawić się na dwudniowe szkolenie i raz w roku uczestniczyć w dwutygodniowym poligonie. Wielu żołnierzy melduje się w jednostce dużo częściej.

Tworzenie piątego rodzaju Sił Zbrojnych na Opolszczyźnie będzie kontynuowane. Zainteresowani służbą w WOT mogą składać wnioski w wojskowych komendach uzupełnień właściwych dla miejsca zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska