Tak wyglądała przysięga 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Nysie. Mamy 140 nowych żołnierzy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na Rynku w Nysie przysięgę złożyło 140 "Terytorialsów".
Na Rynku w Nysie przysięgę złożyło 140 "Terytorialsów". por. Tomasz Dzierga/ 13 ŚBOT
Nowi żołnierze z brzeskiego batalionu Obrony Terytorialnej przysięgali w Nysie wierną służbę Ojczyźnie. Uroczystość przysięgi zorganizowano w Nysie jako gest sympatii wobec miasta, które ma długie wojskowe tradycje.

W 2001 roku ostatecznie zlikwidowano garnizon wojskowy w Nysie, ale związki miasta z wojskiem nadal są bardzo żywe. Wielu mieszkańców, nie tylko rodziny młodych żołnierzy, przyszło więc w sobotę 20 kwietnia na Rynek, aby obejrzeć uroczystość przysięgi wojskowej, złożonej przez 140 żołnierzy 171. batalionu lekkiej piechoty z Brzegu, który jest częścią 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Było uroczyście, podniośle i patriotycznie. Na koniec uroczystości żołnierze zaśpiewali „Pierwszą Brygadę” i w defiladzie przemaszerowali przez Rynek. Zaprezentowali przy okazji wszystkie możliwości bojowe batalionu - pododdział na koniach, na quadach, motocyklach, grupę poszukiwawczą z wyszkolonymi psami.

Po uroczystości żołnierze mogli spotkać się z rodzinami, zebrali gratulacje, a nawet kwiaty, tym bardziej, że spora część to kobiety w mundurach Obrony Terytorialnej. Był także żołnierski festyn, prezentacja sprzętu, a po słynną żołnierską grochówkę ustawiła się długa kolejka.

Wojska Obrony Terytorialnej powołano w 2017 roku, w tym roku ich liczebność ma dojść do 47 tysięcy żołnierzy. Zgodnie z harmonogramem rozwoju WOT w 2024 roku powinna powstać samodzielna 17. Opolska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Opolu, na którą składałyby się już istniejące 171. batalion lekkiej piechoty w Brzegu oraz 172. batalion lekkiej piechoty w Opolu. Utworzenie brygady w Opolu, obok brygady w województwie lubuskim, kończyło by proces tworzenia brygad WOT.

Opolska brygada na razie nie powstała. Poseł i były wiceminister Obrony Narodowej Marcin Ociepa zapytał o to w poselskiej interpelacji Ministra Obrony Narodowej. W lutym tego roku uzyskał odpowiedź wiceministra Pawła Bejdy, z której wynika, że w resorcie działa specjalny zespół, który dokonuje gruntowej analizy funkcjonowania resortu, sił zbrojnych w tym Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolejnymi decyzjami dotyczącymi zmian w siłach zbrojnych, rząd czeka na wyniki tego raportu otwarcia.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska