Psycholog społeczny: - Dla wielu Polaków mięso to luksus

Tomasz Gdula
Alicja Głębocka
Alicja Głębocka
- W świetle europejskich standardów bliżej nam do ubóstwa niż zamożności - mówi dr Alicja Głębocka, psycholog społeczny, Uniwersytet Opolski.

Nawet tygodniowe wczasy są luksusem nieosiągalnym dla 63 procent Polaków - podało Europejskie Biuro Statystyczne, plasując nas na 11. miejscu w Unii pod względem ubóstwa. Tymczasem z wielu innych badań wynika, że jesteśmy społeczeństwem w większości zadowolonym z poziomu życia. Jak wytłumaczyć ten paradoks?
- Pieniądze nie czynią ludzi szczęśliwymi, ale dopiero od pewnego momentu. W krajach zachodnich przyjmuje się, że komfort psychiczny osiąga się, gdy dochód w rodzinie wynosi w przeliczeniu na osobę 6 tysięcy zł.

- U nas całe rodziny rzadko tyle mają...
- Właśnie, a ceny są identyczne jak na Zachodzie, nieraz nawet wyższe, więc mamy pełne prawo porównywać się do tamtejszych standardów. To daje realny obraz różnic, jakie dzielą nas od zachodniego świata, i prowadzi do smutnej, ale prawdziwej konstatacji, że jesteśmy narodem biednym.

- Z tych samych badań wynika, że ponad 20 procent Polaków nie stać, by co drugi dzień jeść mięso lub rybę, ani nawet na wystarczające ogrzewanie mieszkania. Gdy więc prawie 70 procent Polaków deklaruje zadowolenie ze swojego życia, kłamie?
- Wiele zależy od sposobu zadawania pytań, ale i od naszej naturalnej skłonności do ukazywania innym swojego życia jako bardziej udanego niż w rzeczywistości. Tymczasem badania Eurostatu opierają się nie na opiniach, ale twardych ekonomicznych realiach. I tu niestety nasz poziom życia wypada blado, niezależnie od tego, co chcielibyśmy, by inni sądzili na ten temat.

- Kilka milionów Polaków nie dojada, a samochód to dla nich nieosiągalny luksus. Czy zatem obiegowa opinia, że prawie każdemu w ciągu ostatnich 20 lat się poprawiło, jest mitem?
- Często ludzie dokonują tzw. porównań temporalnych, czyli nie zestawiają swojej sytuacji z sytuacją innych, ale ze swoją sprzed lat, i tu na pewno wielu może odczuwać zadowolenie. Z drugiej jednak strony na ulicach nie widzę tej szczęśliwości, przeciwnie. Uważam, że obiektywna prawda jest taka, iż dla wielu Polaków mięso to luksus i wciąż znacznie bliżej nam do ubóstwa niż zamożności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska