Pszczelarze z powiatu kluczborskiego stworzyli konsorcjum. Będą wspólnie sprzedawać swoje produkty

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Pszczelarze będą wspólnie sprzedawać swoje wyroby. Zamierzają też poszerzyć swoją ofertę o produkcję owoców liofilizowanych.
Pszczelarze będą wspólnie sprzedawać swoje wyroby. Zamierzają też poszerzyć swoją ofertę o produkcję owoców liofilizowanych. Tomasz Paluch
Pszczelarze z powiatu kluczborskiego wspólnie z Pasieką Zarodową w Maciejowie założyli grupę producencką. Dostali na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej.

W skład grupy pod nazwą „Naturalnie Tradycja” wchodzi pięcioro indywidualnych pszczelarzy, a liderem projektu jest pasieka w Maciejowie.

- Celem przedsięwzięcia jest utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, obejmującego rolników zaangażowanych we współpracę w obszarze produkcji, przetwarzania i sprzedaży produktów pszczelarskich oraz owoców liofilizowanych bezpośrednio do konsumentów – informuje Tomasz Paluch z Pasieki Zarodowej w Maciejowie.

Do tej pory pszczelarze działali pojedynczo, mimo że utrzymują ze sobą od wielu lat kontakty branżowe. Współpracują także w ramach Stowarzyszenia Api Pasja.

- Ze względu na prowadzenie działalności na tym samym obszarze, postanowiliśmy utworzyć krótki łańcuch dostaw- wyjaśnia Tomasz Paluch. - Każdy z członków grupy wniesie do konsorcjum własne zasoby, którymi już dysponuje. Jednak żeby zaplanować wspólną sprzedaż w ramach krótkiego łańcucha dostaw, potrzebne jest wzmocnienie tych zasobów dodatkowym wyposażeniem, które zostanie zakupione w ramach projektu, na który dostaliśmy 325 tysięcy złotych.

Dzięki nowemu sprzętowi konsorcjum rozpocznie produkcję miodów z owocami liofilizowanymi (czyli poddanymi suszeniu sublimacyjnemu), produktów pszczelich oraz owoców liofilizowanych, a także ich wspólną sprzedaż. Będzie się ona odbywała w dwóch sklepach Pasieki Zarodowej – w Maciejowie i Kluczborku, sklepie internetowym, na targowiskach i kiermaszach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska