Pułapki czyhające na kandydatów do pracy. Zobacz, czego wystrzegać się w umowie i ogłoszeniach

OPRAC.: AB
Zdarza się, że pracodawcy mają bardzo wygórowane wymagania względem kandydatów pracy. Dotyczy to zarówno osób znajdujących się na początku swojej kariery, jak i bardziej doświadczonych specjalistów. Zobacz, na jakie pułapki uważać przy szukaniu pracy i podpisywaniu umowy.
Zdarza się, że pracodawcy mają bardzo wygórowane wymagania względem kandydatów pracy. Dotyczy to zarówno osób znajdujących się na początku swojej kariery, jak i bardziej doświadczonych specjalistów. Zobacz, na jakie pułapki uważać przy szukaniu pracy i podpisywaniu umowy.
Poszukiwanie pracy często wiąże się z koniecznością odbycia dnia próbnego czy zrobienia zadania rekrutacyjnego. W reportażu Agi Naplochy o niecnych praktykach rekruterów, opublikowanym na łamach Linkedin oraz w jej newsletterze, poruszone zostały przykre historie osób rekrutujących się w różnych firmach. Zainspirowani ich treścią podpowiadamy, na co uważać w ogłoszeniach o pracę oraz czego się wystrzegać w umowie z przyszłym pracodawcą.

Podjęcie zatrudnienia w nowej firmie może przysporzyć nowo zatrudnionej osobie wiele stresu. Zwłaszcza gdy nie przestudiuje ona dokładnie treści podpisanej umowy. Kłopoty mogą pojawić się już na etapie rekrutacji. Zdarza się bowiem, że nieuczciwi pracodawcy wykorzystują pomysły potencjalnych pracowników bez ich zatrudnienia. Jednak prawdziwe piekło rozpoczyna się, gdy kandydat podpisze umowę ograniczającą jego swobodę pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej. Niektórzy pracodawcy tak konstruują umowy współpracy, np. kontrakty B2B, żeby mieć pracownika na wyłączność.

Podpisanie umowy zawierającej niekorzystne dla pracownika zapisy może pogrążyć plany związane z realizacją nowych projektów do portfolio, a nawet - pozbawić nowo zatrudnioną osobę możliwości podjęcia pracy dodatkowej. Niektóre rażące zapisy łatwo jest podważyć w sądzie, inne okazują się być dość powszechną praktyką w granicach obowiązujących w Polsce przepisów.

O tym, czego wystrzegać się w treści umowy, można dowiedzieć się m.in. od Pauliny Piątek, radczyni prawnej prowadzącej Kancelarię prawa IT w Szczecinie. Prawniczka opowiedziała o licznych praktykach stosowanych przez pracodawców z branży IT w rozmowie z Agą Naplochą z The Awwwesomes, ekspertką od projektowania UX i działaczką w branży tech.

Jednym z bardziej rażących przykładów poczynań pracodawców jest zakaz konkurencji działający przez trzy lata po wygaśnięciu umowy zlecenia. W praktyce zleceniobiorca może pozostać bez możliwości przyjmowania zleceń z branży po zakończeniu współpracy. Jak podkreśla r. pr. Paulina Piątek, kandydat do pracy ma szansę zorientować się, że coś jest nie tak, już na etapie negocjowania warunków umowy. Jeżeli zapisy umowy są ewidentnie niekorzystne dla pracownika, a rekruter kategorycznie odmawia zmiany treści umowy, możemy spodziewać się trudności już po rozpoczęciu współpracy. Nie warto dać się zwieść zapewnieniom, że pracodawca „zawsze tak robi”.

Inną, dość powszechną praktyką, jest brak zgody na przyjmowanie dodatkowych zleceń z tym samym kodem PKD. W praktyce może to oznaczać, że freelancer będzie musiał konsultować z firmą każdą ofertę, która wzbudzi jego zainteresowanie, nawet niewielkie zlecenie. R. pr. Paulina Piątek podkreśla, że taki zapis niesie ze sobą ryzyko ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. Na szczęście warunki umowy można negocjować, warto więc i w tym przypadku poprosić o zmianę zapisu jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

Więcej rekrutacyjnych historii można przeczytać w artykule Agi Naplochy z The Awwwesomes oraz na łamach jej newslettera o pracy w branży IT.

Artykuł został napisany na bazie newslettera UX-owa zupa instant autorstwa Agi Naplochy z dnia 21.02.2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska