Radzimy jak jeździć oszczędnie i ekologicznie

Redakcja
- Podczas jazdy staram się oszczędzać paliwo - mówi Józef Janda z Kędzierzyna-Koźla.
- Podczas jazdy staram się oszczędzać paliwo - mówi Józef Janda z Kędzierzyna-Koźla. fot. Daniel Polak
Jeżdżąc zgodnie z zasadami eco-drivingu można nawet o dwadzieścia procent ograniczyć zużycie paliwa. Nie jest to trudne, a korzyści dla środowiska i naszego portfela są ogromne.

Wprawdzie ceny paliw od kilku tygodni spadają, jednak i tak zależy nam na tym, żeby jak najrzadziej podjeżdżać pod dystrybutor. Żeby tak się stało musimy przyswoić sobie zasady eco-drivingu.

- Trafiłam na nie kilka miesięcy temu i staram się zgodnie z nimi jeździć - mówi Kamila Róg, mieszkanka Opola. - Oczywiście na początku nie było łatwo oduczyć się starych nawyków, ale powoli, drobnymi krokami doszłam do wprawy.

Zasad, których trzeba przestrzegać, jest dziesięć. Przeczytaj, zapamiętaj i zastosuj.
1. Zmieniaj bieg na wyższy tak szybko, jak to możliwe. W silnikach benzynowych zmień bieg, zanim silnik osiągnie 2500 obrotów na minutę, w dieslach - poniżej 1500 obrotów, oczywiście jeżeli względy bezpieczeństwa na to pozwalają.

2. Utrzymuj stałą prędkość, używając możliwie najwyższego biegu. Do równomiernej jazdy z prędkością 50 km/h przeciętny samochód potrzebuje jedynie 7 KM (przy 120 km/h wartość ta wzrasta do ok. 34 KM).

Pod lupą

Pod lupą

Eko-jazda to szwedzki wynalazek. Jej zasady ułożono w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Po zwalają obniżyć zużycie paliwa, a tym samym zmniejszyć emisję spalin i ograniczyć hałas. Można je stosować, prowadząc zarówno samochód benzynowy, jak i z silnikiem Diesla czy zasilany gazem. Nawet w przypadku samochodów na prąd możliwe jest ograniczenie zużycia energii. Rada Unii Europejskiej przygotowała dyrektywę, która nakłada na państwa Unii obowiązek wprowadzenia tych zasad do systemu szkolenia kierowców.

3. Usuń niepotrzebne obciążenie. Bagażnik dachowy, box na narty, uchwyt na rowery zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, a tym samym zużycie paliwa wzrasta o około 5 procent.

4. Zapalaj bez dodawania gazu.

5. Zamykaj okna - korzystaj z nawiewu. Jazda z prędkością 100 km/h z otwartymi oknami zwiększa zużycie paliwa o ok. 5 proc.

6. Dbaj o swój silnik - od razu eliminuj usterki.

7. Rozglądaj się i przewiduj sytuację na drodze, żeby gwałtownie nie hamować.

8. Nie zmieniaj biegu na luz, dojeżdżając do skrzyżowań. Hamuj silnikiem - redukując bieg jak najpóźniej.

9. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach.

10. Wyłączaj silnik podczas postoju dłuższego niż 30-60 sekund. Przez 3 min pracy na biegu jałowym silnik zużywa tyle paliwa, ile przy pokonaniu ok. 1 km z prędkością 50 km/h.

Tekst powstał na podstawie www.motofakty.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska