Raka jelita grubego można pokonać

fot. Krzysztof Świderski
Pielęgniarka Marianna Grajoszek i dr Marcin Skuła w pracowni endoskopowej.
Pielęgniarka Marianna Grajoszek i dr Marcin Skuła w pracowni endoskopowej. fot. Krzysztof Świderski
U Polaków zbyt późno wykrywa się raka jelita grubego, co odbiera chorym szansę na wyleczenie. Można jednak to zmienić. Służą do tego tzw. badania przesiewowe, pozwalające na wczesne wykrycie tego typu raka i podjęcie skutecznego leczenia.

Przykładowo w krajach skandynawskich na 100 mieszkańców z rozpoznanym nowotworem jelita grubego, 90 przeżywa dłużej niż 5 lat. Tam jednak badania profilaktyczne w kierunku tej choroby są bardzo mocno rozpowszechnione.

Natomiast w Polsce, ze względu na zbyt późne zgłaszanie się pacjentów do lekarza i - co za tym idzie - spóźnioną diagnozę - pięcioletnie przeżycia dotyczą tylko 20 proc. chorych. A w niektórych regionach kraju zaledwie 10 proc.

Statystyki są drastyczne Można jednak to zmienić. Służą do tego tzw. badania przesiewowe, pozwalające na wczesne wykrycie tego typu raka i podjęcie skutecznego leczenia.

- Wiadomo, że nowotwory jelita grubego rozwijają się na bazie polipów, które mogą, lecz nie muszą zezłośliwieć - tłumaczy dr n. med. Marcin Skuła, koordynator programu badań przesiewowych w Szpitalu św. Rocha w Ozimku. - Ich szybkie wykrycie i usunięcie zapobiega więc ewentualnemu rozwojowi choroby. Większość polipów jest łagodna, ale część z nich może zezłośliwieć.

Badanie polega na wykonaniu u pacjenta kolonoskopii. Przeprowadza się ją w krótkotrwałym znieczuleniu, pod nadzorem anestezjologa. Pacjent lekko zasypia na pół godziny, nie czuje bólu, nie ma żadnych przykrych doznań.

- Kolonoskopia jest obecnie najbardziej wiarygodnym sposobem wykrywania nowotworu jelita grubego
- podkreśla dr Marcin Skuła. - Jeśli wykrywamy u pacjenta drobną zmianę, to usuwamy ją od razu. Gdy jest ich więcej, wyznaczamy termin zabiegu.

Szpital św. Rocha w Ozimku jest jednym z ośrodków w kraju wytypowanych przez Ministerstwo Zdrowia do prowadzenia badań w kierunku raka jelita grubego. Ministerstwo je też finansuje. Na badania mogą się zgłaszać osoby między 50. a 65. r. życia. A także osoby po ukończeniu 40. roku życia, których rodzice lub bliscy krewni chorowali na raka jelita grubego.

Najpierw należy wypełnić ankietę, którą można otrzymać w recepcji szpitala (ul. Częstochowska 31), faksem lub pobrać ze strony internetowej. Szczegóły pod numerami telefonów: (077) 4273400 lub (077)4273401.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska