Ranking liceów najlepiej uczących przedmiotów ścisłych. Jak wypadły opolskie?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
123RF
Trzy opolskie licea znalazły się wśród 200 ogólniaków, które najlepiej w Polsce uczą przedmiotów ścisłych. Właśnie ukazał się Ranking Liceów STEM, przygotowany przez miesięcznik "Perspektywy".

To najnowszy ranking "Perspektyw" i pierwszy tego typu w Polsce. Jego nazwa bierze się od pierwszym liter angielskich słów oznaczających naukę, technologię, inżynierię i matematykę. To te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice.

Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Wiadomo tam, że bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu. - Najwyższy już czas, żeby świadomość taka upowszechniła się również szeroko w Polsce - piszą organizatorzy.

Ranking wskazuje licea, które najlepiej przygotowują kandydatów na studia na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Wśród 200 najlepszych polskich ogólniaków znalazły się trzy licea z Opolszczyzny: III LO w Opolu (56. miejsce), Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie (87. miejsce) oraz II LO w Opolu (100. miejsce).

- Jesteśmy bardzo dumni. To kolejny ranking, który plasuje naszą szkołę na najwyższej pozycji w regionie - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Recepta na sukces jest prosta: ambitni uczniowie i dobrzy nauczyciele.

Ranking został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki z astronomią, chemii i informatyki (50 proc.; wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25 proc.); sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25 proc.).

Mimo że każdego roku co czwarty maturzysta oblewa maturę i to właśnie z matematyki, są szkoły o imponujących osiągnięciach z tego przedmiotu. W III LO średni wynik z matury podstawowej z matematyki w ubiegłym roku wyniósł 79,9 (w kraju - 48) , a w tym roku roku 79,4 (w kraju - 55).

- Pozytywne nastawienie do tego przedmiotu, przekonanie, że matematyka jest dla ludzi, że każdy bez trudu może opanować jej podstawy i że to bardzo przydaje się w życiu daje efekty - podkreśla Joanna Raźniewska.

Egzamin rozszerzony z matematyki zdaje w tej szkole ponad połowa maturzystów. Wpływ na taki wybór mają wymagania uczelni, a te nawet rekrutując na prawo oczekują oceny z matematyki. Rok temu średni wynik w Trójce wyniósł 57,8 (w kraju 42), w tym roku 58,8 (w kraju 41).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska