Raport na temat opolan. Ratusz przedstawił liczby

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Opole liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Do 2035 roku będzie ich nieco ponad 100 tysięcy.
Opole liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Do 2035 roku będzie ich nieco ponad 100 tysięcy. Archiwum
Opole liczy blisko 120 tys. mieszkańców, ale z prognozy wynika, że do 2035 roku będzie ich nieco ponad 100 tys. Wpływ na to mają m.in. wyjazdy zagraniczne oraz do ościennych województw.

Z przedstawionego przez miejskich urzędników raportu wynika, że w ciągu czterech lat do Wrocławia "uciekło" ponad 500 mieszkańców stolicy województwa (jeśli zbilansować tych, którzy przyjechali z tymi, którzy wyjechali, Opole jest na minusie wynoszącym ponad 360 osób). Równie chętnie Opolanie przenosili się do Komprachcic i Dobrzenia Wielkiego, które w ostatnich latach stały się sypialnią miasta wojewódzkiego. Ludzie chętnie kupują w gminach ościennych domy, natomiast do pracy dojeżdżają do Opola.

Dla równowagi w latach 2010-2014 blisko 200 mieszkańców Komprachcic zameldowało się w Opolu. Do stolicy województwa chętnie przeprowadzały się również osoby z Dobrzenia Wielkiego, Niemodlina, Nysy oraz Głubczyc. W rankingu miejsc, z których ludzie wymeldowywali się, aby zamieszkać w stolicy województwa, wysoko, bo aż na drugiej pozycji znalazł się również... Wrocław.

Miasto wzięło również pod lupę opolskie rodziny (zarówno małżeństwa jak i związki nieformalne). Z danych wynika, że w w Opolu żyje blisko 9,5 tys. rodzin, które nie mają na utrzymaniu dzieci (dotyczy to dzieci do 24. roku życia) i niemal tyle samo rodzin z jednym dzieckiem. Wielodzietność to w stolicy województwa niezbyt popularny model. Rodzin z trójką dzieci na utrzymaniu jest u nas nieco ponad 700, a z czwórką i więcej zaledwie 159.

- Takie dane są bardzo przydatne na przykład w kontekście dyskusji o ulgach dla rodzin wielodzietnych w opłatach za śmieci - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Tu mamy pewien konkret, z którego wynika, że tych rodzin nie jest zbyt dużo.

Raport prześwietlił również studentów, a właściwie ich portfele. Przeciętny żak wydaje w Opolu 719 złotych miesięcznie, co - biorąc pod uwagę liczbę studentów - daje w skali całego roku akademickiego ponad 160 mln złotych.

W 2014 roku stopa bezrobocia w Opolu wyniosła 6 proc., co dało nam siódme miejsce w kraju (11,5 proc.).

W tym tygodniu raport ma trafić do radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska