reklama

Reforma oświaty według PiS: Sześciolatki do przedszkola, gimnazja do likwidacji

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zdaniem PiS dzięki powrotowi gimnazjalistów do podstawówek ma się poprawić bezpieczeństwo uczniów, a powrót do 4-letnich liceów ma wpłynąć na podniesienie poziomu edukacji.<br>
Zdaniem PiS dzięki powrotowi gimnazjalistów do podstawówek ma się poprawić bezpieczeństwo uczniów, a powrót do 4-letnich liceów ma wpłynąć na podniesienie poziomu edukacji. Mariusz Kapala
PiS zapowiada rewolucję w oświacie i zapewnia, że zmiany będą... bezkosztowe. I samorządy, i nauczycieli przeraża tempo planowanych zmian.

Jeszcze w tym roku szkolnym rodzice sześciolatków, które rozpoczęły naukę w pierwszej klasie, będą mogli - do końca pierwszego półrocza 2016 - cofnąć swoje dzieci do przedszkoli na własne życzenie - ogłosił w czwartek na konferencji prasowej Sławomir Kłosowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, partii, która wygrała niedzielne wybory do parlamentu i szykuje się do przejęcia władzy w kraju. Według szacunków posła takich dzieci w skali kraju będzie około 10 procent.

Planowanych przez PiS zmian w szkolnictwie ma być znacznie więcej. Od przyszłego roku szkolnego sześciolatki zostaną w przedszkolach (chyba że inaczej zdecydują ich rodzice) i tam będą się uczyć czytania i pisania.

Z kolei we wrześniu 2017 roku ma się rozpocząć „wygaszanie” gimnazjów (istniejących od 16 lat), które zastąpią ośmioletnie szkoły podstawowe. W tych nowych-starych podstawówkach nauczanie zintegrowane, prowadzone przez jednego nauczyciela, trwałoby cztery lata, a nie trzy, jak dotychczas. W planach jest też powrót do czteroletnich liceów, reaktywacja i nobilitacja szkolnictwa zawodowego, utrzymanie darmowych podręczników, ale napisanych na nowo.

Zdaniem Sławomira Kłosowskiego, wszystkie te zmiany nie będą kosztować ani grosza. - A nauczyciele nie stracą pracy - zapewniał opolski poseł.

A plany są szerokie. Ich autorzy chcą m.in., żeby młodsze klasy w szkołach podstawowych liczyły nie więcej niż 22 uczniów, a starsze nie więcej niż 25. Podręczniki mają być za darmo, ale inne niż teraz, napisane na nowo. PiS chce umożliwić pedagogom kontynuację ścieżki awansu zawodowego ponad najwyższy obecnie tytuł nauczyciela dyplomowanego i ograniczyć pracę na kilku etatach.

- Dzięki tym zmianom poprawi się bezpieczeństwo w szkołach. Dzieci w wieku trudnym rozwojowo nie będą trafiały do gimnazjum, czyli w całkiem nowe środowisko. Przez wydłużenie kształcenia w liceum i zmiany programowe podniesiemy poziom edukacji - zapowiada Kłosowski.

Opolscy samorządowcy opinię posła, że ta rewolucja może odbyć się „bezkosztowo”, kwitują śmiechem. - Co on gada?! To bzdura! - zżyma się Józef Kampa, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. - Już dziś subwencja oświatowa wystarcza nam na pokrycie 3/4 wydatków na utrzymanie szkół. Co się teraz stanie z nowymi gimnazjami, co z małymi wiejskimi szkołami? - pyta. - Lepiej byłoby zająć się treściami programowymi, a nie przenoszeniem dzieci z gimnazjów do podstawówek.

A poseł na to: - Nie będziemy rozwiązywać spraw organizacyjnych za samorządy, nie przesadzajmy z tym, jak to szkoły były przystosowane do potrzeb różnych grup wiekowych.

Zarówno samorządowcy, jak i nauczyciele obawiają się błyskawicznego tempa zmian, o których mówi poseł i jego ugrupowanie.

- Nie byliśmy zwolennikami gimnazjów - przypomina Anna Barucha, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu. - Ale nie można teraz wszystkiego wywracać do góry nogami z dnia na dzień. Przecież nie tak dawno weszła nowa podstawa programowa. Badania pokazują, że edukacja w gimnazjach prowadzona jest na coraz wyższym poziomie. Jesteśmy w czołówce europejskiej! Odradza się szkolnictwo zawodowe. Zmiany są potrzebne, ale po szerokich konsultacjach społecznych.

Chcą ich też samorządowcy. Sławomir Kłosowski odpowiada, że jako opozycja PiS nie miał możliwości przeprowadzenia konsultacji, ale planuje je.

- Chciałbym uspokoić nauczycieli, którzy obawiają się utraty pracy - zapewniał. - Nie będzie żadnego pustego rocznika, bo do pierwszych klas w 2016 pójdą dzieci 7-letnie, których edukację rodzice odroczyli w tym roku, a jest ich około 40 procent, i te, które jeszcze zostaną cofnięte ze szkół plus chętne sześciolatki. Zobligujemy też prawem samorządy do przejmowania nauczycieli z „wygaszanych” gimnazjów. Umożliwimy nauczycielom przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 77

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.11.2016 o 22:31, elka napisał:

A ja myślałam w swej naiwności, to rodzice wychowują dzieci. 

To rzeczywiście jesteś naiwna. Swoje dzieci wychowuje jakieś 40% zdesperowanych rodziców. Reszta w pogoni za mamoną zapomina o swoich rodzicielskich obowiązkach i miłość do dzieci zastąpiła gadżetami (telefony, laptopy, „kasa”)!

A szkoła robi tyle, na ile pozwala jej niewychowany uczeń! 

e
elka
W dniu 06.03.2016 o 12:02, Kicha napisał:

Pokolenie gimbusów stworzone przez urzędasów i polityków, raczej nie jest to społeczne zadowolenie. Ani wypiął ani przypiął, gimnazjaliści nie wiedzą, że stracili młodość na gimba bez sensu. Ale kto młodości zabroni podfruwania? Pokolenie mam i tat się zachowało jak śruba od gimbusa, posłało swe dziecię do beznadziejnego wytrzeszcza gimnazjum.

A ja myślałam w swej naiwności, to rodzice wychowują dzieci. 

E
Ewa
W dniu 28.06.2016 o 11:15, Gość napisał:

Soniu pieprzysz trzy po trzy. Gimnazjum to istna patologia, upokorzenia i nierówności

 


I teraz ta patologia przyjdzie do podstawówki z małymi dziećmi. No naprawdę wspaniała zmiana.

G
Gość

Soniu pieprzysz trzy po trzy. Gimnazjum to istna patologia, upokorzenia i nierówności

S
Sonia

Mam dziecko w 5 klasie podstawówki. Myśleliśmy już o gimnazjum. Szkoda, że znowu zmieniamy coś, co zaczęło dobrze funkcjonować. Czy podstawówki będą umiały przejąć obowiązki gimnazjum? Teraz gimnazja mają 2 języki, dzieci już wybierają profil wg zainteresowań i umiejętności. Siedzenie 8 lat w podstawówce to przetrwanie a nie rozwój, dla zdolnych dzieci to porażka. Także 4 lata uczenia zintegrowanego to porażka. Młodsza córka w I klasie niewiele się nauczyła, a to ma jeszcze trwać 3 lata? Porażka! Powinno by referendum wśród rodziców. O naszych dzieciach decydują ludzie, którzy nie mają dzieci w szkole! Co oni na ten temat wiedzą? Po co cofać się to do dawnych czasów?

 

M
Matka

ludzie wierzycie, że kształcenie na poziomie gimnazjalnym będzie w podstawówkach? bo ja nie. Inaczej sie będzie nazywało i zyskają rok

m
marta

Nie będzie zwolnień w związku z pustym rocznikiem? Seerio ? W szkole mojej siostry na wyższy poziom przechodzą trzy klasy a od września przyjdzie jedna - i to być może...

K
Kulawa Jolka

Następne pieniądze wyrzucone w błoto, po co zmieniać coś co istnieje i ma się dobrze? zaczną się zwolnienia, wydatki na zmianę programu nauczynia, podręczników, a co! w końcu jesteśmy bogatym krajem skoro  potrafimy sprezentować jakiemuś staremu grzybowi tyle kasy z zapowiedzią że niedługo dostanie więcej, zmieniać wszystko po swojemu, co tam koszty, ważne że kartofel się dobrze przy tym bawi.

K
Kicha

Pokolenie gimbusów stworzone przez urzędasów i polityków, raczej nie jest to społeczne zadowolenie. Ani wypiął ani przypiął, gimnazjaliści nie wiedzą, że stracili młodość na gimba bez sensu. Ale kto młodości zabroni podfruwania? Pokolenie mam i tat się zachowało jak śruba od gimbusa, posłało swe dziecię do beznadziejnego wytrzeszcza gimnazjum.

G
Gość

Ave.

J
Janosik

I bardzo dobrze, że PiS chroni nasze dzieci przed zrujnowaniem im dzieciństwa. Platforma chciała wyhodować małych niewolników. Mali do pracy, starzy do pracy, a nieroby z PO będą spijać miody - iście masońskie podejście. Iście nowy porządek świata propagowany przez PO. PO won na swoje miejsce ! Przegraliście i pogódźcie się z tym. Wasz czas minął. Są inni i lepsi od Was.

 

Przez to dzieci lepiej będą sie rozwijać im dłużej przy rodzicach a nie pod urząd lasowania mózgu w wieku 4 lat wychowanie seksualne to rąbanie umysłu dziecka przez ludzi pokroju po i nowoczesnej :excl:

 
Bardzo dobrze! Bo to co wyprawia młodzież w gimnazjach jest nie do przyjecia! Kiedyś byl jeden rozrabiaka w klasie a teraz w gimnazjach jest takich kilku i nauczyciele nie radzą sobie z nimi, jest przemec rowniez stosowana przez dziewczyny wobec dziewczyn. Brawo PIS za powrot do systemu 8 klasowego i za zniesienie przymusu 6 latkow idacych wczesniej do szkoly! Dlugo czekalam na tą zmiane i wreszcie się doczekalam, dziekuje wam!
 

 

M
Mamcia

A ja jestem za gimnazjami. Syn jest w pierwszej gimnazjum i porównujac do szkoły podstawowej, to więcej ekscesów, patologii i agresji było w podstawówce. Paradoksalnie dyrekcja podstawówki dużo bardziej ześwirowania na punkcie "bezpieczeństwa" nie radzi sobie z niegrzecznymi uczniami z drugiej klasy podstawówki natomiast w gimnazjum jest spokój, dzieci zachowują się dość kulturalnie bi są traktowani jak dorośli i zaczynaja się poczuwać do odpowiedzialności za samych siebie. To sprzyja dobrym postawom których brak w podstawówce. Poza tym lepsza i bardziej luźna atmosfera wpływa na większy komfort psychiczny uczniów gimnazjum. Mój syn jest bardzo zadowolony.

G
Gość
W dniu 09.01.2016 o 10:17, Piotr napisał:

Dlaczego ludzie tak się pieklą przeciwko dobrym zmianom. Nie rozumiem

bo to nie są dobre zmiany??? ;)

P
Piotr

Dlaczego ludzie tak się pieklą przeciwko dobrym zmianom. Nie rozumiem

G
Gość

Bardzo dobrze! że zlikwidują gimnazja.. Bo to co wyprawia młodzież w gimnazjach jest nie do przyjecia! Kiedyś byl jeden rozrabiaka w klasie a teraz w gimnazjach jest takich kilku i nauczyciele nie radzą sobie z nimi, jest przemec rowniez stosowana przez dziewczyny wobec dziewczyn. Brawo PIS za powrot do systemu 8 klasowego i za zniesienie przymusu 6 latkow idacych wczesniej do szkoly! Dlugo czekalam na tą zmiane i wreszcie się doczekalam, dziekuje wam!

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3