Na komendę policji w Brzegu zgłosiła się kilka dni temu jedna z mieszkanek. Powiedziała, że zginęła jej karta płatnicza. Była przekonana, że karta musiała zginąć jej z mieszkania, ponieważ pamięta, że zostawiła ją na komodzie.
Kiedy na drugi dzień chciała ją schować do portfela, ze zdumieniem stwierdziła, że karty już jej nie ma.
W tym samym czasie w mieszkaniu robiła remont. Kiedy połączy się te dwa fakty, łatwo było wpaść na trop. Policjanci przesłuchali poszkodowaną, rozpytali świadków, a także zabezpieczyli nagrania z monitoringu.
Kilka dni później zatrzymali podejrzewanego mężczyznę.
- To 55-letni mieszkaniec miasta. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy, w organizmie miał blisko 1,5 promila alkoholu - informuje st. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. - Straty, jakie spowodował swoim działaniem, to kilkaset złotych.
55-letni mieszkaniec Brzegu wykonywał u poszkodowanej prace remontowe. Wykorzystał jej nieuwagę i skradł kartę bankomatową.
Przez kolejne dni zbliżeniowo dokonywał płatności skradzioną kartą. W sumie kupił towary o wartości kilkuset złotych.
- Łącznie mężczyzna usłyszał 8 zarzutów. Dotyczą one kradzieży karty, a także kradzieże z włamaniami na konto bankowe - mówi st. asp. Patrycja Kaszuba. - Teraz musi się liczyć z karą do 10 lat więzienia.
Jak zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy po kradzieży lub zgubieniu karty płatniczej
Zgubiłeś kartę bankomatową lub ukradziono ci ją? Działaj natychmiast, ponieważ znaleziona karta może zostać wykorzystana przez złodzieja lub nieuczciwego znalazcę. Nie musi on znać numeru PIN, ponieważ będzie mógł płacić zbliżeniowo.
Nosisz swoją kartę bankomatową w portfelu razem z pieniędzmi i dokumentami? Związek Banków Polskich zalicza takie osoby do grupy osób podejmujących ryzyko finansowe. Jednak robi tak zdecydowana większość ludzi.
Kiedy karta do bankomatu zostanie skradziona lub zgubiona, należy działać jak najszybciej.
Karta bankomatowa nie służy bowiem tylko do wypłacania pieniędzy z bankomatu a wtedy trzeba znać kod PIN) , ale w dzisiejszych czasach przede wszystkim do dokonywania płatności bezgotówkowych.
Kradzież lub zgubienie powoduje, że my nie możemy płacić pieniędzmi ze swojego konta, za to złodziej czy nieuczciwy znalazca może! Zanim karta zostanie zastrzeżona, nieuczciwy znalazca może już dokonać przy jej użyciu wielu transakcji.
Co trzeba zrobić, jeśli ktoś nam ukradnie kartę do bankomatu lub zgubimy ją
- Warto już teraz ułatwić sobie ewentualne zastrzeżenia karty płatniczej. To bardzo proste: wystarczy, że w książce telefonicznej telefonu komórkowego zapiszemy numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę. Znajdziemy go na karcie bankomatowej. Po autoryzacji zastrzeżenia karta stanie się bezużyteczna. Po kradzieży lub zgubieniu Najlepiej zastrzec kartę jak najszybciej.
- Związek Banków Polskich uruchomił specjalny całodobowy system, pozwalający na zastrzeganie kart z różnych banków. Wystarczy zadzwonić na jeden, łatwy do zapamiętania numer telefonu: +48 828 828 828
- Ważne jest, że nie musimy zawsze zastrzegać karty. Można także czasowo ją zablokować, np. do momentu odnalezienia zgubione karty do bankomatu.


Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?